Starosta debatował w „Broniewskim”

28 kwietnia w Liceum Ogólnokształcącym nr III im. Wł. Broniewskiego odbyła się debata z okazji zbliżającego się Święta Konstytucji 3 Maja.

Niezwykłą przyjemność sprawił uczniom i nauczycielom fakt, że na zaproszenie odpowiedzieli i debatę zaszczycili swoją obecnością starosta ostrowiecki Zbigniew Duda i sekretarz powiatu ostrowieckiego, Grzegorz Połeć.

Uczniowie klas humanistycznych – 1a i 2a przygotowani przez nauczycieli historii A. Budzeń i WOS-u Sz. Pająka, zachęceni zwycięstwem w powiatowych Debatach Oxfordzkich stworzyli dwie grupy:

  • zwolenników Konstytucji – D. Gołymski, J. Kozakiewicz, K. Pronobis i G. Tokarska z klasy 1a
  • grupę opozycyjną wobec reform – K. Turek, M. Zagozdon, J. Młynek, W. Starzomski z klasy 2a

Powołano również grupę oceniającą, w skład której weszli: Marszałek – Patryk Bukała oraz Natalia Łojek i Dominik Kamiński.

Rozegrała się niezwykle barwna dyskusja, której przysłuchiwali się uczniowie pozostałych klas, ich nauczyciele i dyrekcja szkoły oraz zaproszeni goście.

Uczniowie wykazali się szczegółową wiedzą historyczną, potrafili nawiązywać do sytuacji międzynarodowej Polski i trafnie oceniali reformy, pokazując ich wady i zalety. Debata pozwoliła zrozumieć, dlaczego mimo reform, sytuacja Polski nie poprawiła się i doszło do rozbiorów. Uczniowie trafnie formułowali swoje tezy i umiejętnie bronili swoich argumentów, zadawali wnikliwe pytania. Spotkało się to z aprobatą słuchaczy i zaproszonych gości. Była to ciekawa lekcja historii, która zapoczątkowała cykl debat prowadzonych przez klasy humanistyczne naszego liceum.

Impreza była niezwykle udana, a szczególnych wrażeń dostarczył jej nieoczekiwany udział w debacie Panów: starosty i sekretarza powiatu, którzy bardzo profesjonalnie włączyli się do dyskusji z młodzieżą. Szczególnie aktywny okazał się Pan Starosta, który również podsumował całość debaty, wykazując się merytoryczną wiedzą historyczną i dużym zasobem bardzo szczegółowych informacji dotyczących tematu. Jak się okazało, historia to „konik” Pana Starosty. Młodzież owacyjnie przyjęła nowego uczestnika debaty, a sam starosta Zbigniew Duda z uznaniem wypowiadał się o imprezie i jej organizatorach – pięknymi kwiatami obdarował wszystkie kobiety zaangażowane w przygotowanie i przeprowadzenie imprezy – opiekunkę p. A. Budzeń i dziewczynki z kl. 1a uczestniczące w dyskusji.

DSC_1213   DSC_1215

DSC_1217   DSC_1220

DSC_1221   DSC_1231

DSC_1233   DSC_1240

DSC_1242