Spotkanie z wojewodą w sprawie reformie oświaty

Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek przybyła 25 listopada z wizytą do Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie spotkała się z samorządowcami z powiatu ostrowieckiego. Głównym tematem była planowana przez rząd reforma oświaty.

W spotkaniu uczestniczyli m. in. starosta Zbigniew Duda, wicestarosta Eligiusz Mich, wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Marzena Dębniak, burmistrz Kunowa Lech Łodej, burmistrz Ćmielowa Jan Kuśmierz, wójt Bodzechowa Jerzy Murzyn, wójt Waśniowa Krzysztof Gajewski.

Reforma oświatowa zakłada powrót ośmioklasowych szkół podstawowych, czteroletnich liceów i pięcioletnich techników, a co za tym idzie – likwidację gimnazjów. Powstaną również szkoły zawodowe branżowe – pierwszego i drugiego stopnia. Planowane zmiany budzą emocje i wiele wątpliwości, które wojewoda wraz z Tomaszem Plabanem z Kuratorium Oświaty w Kielcach próbowali rozwiać, tłumacząc założenia i cele reformy. Wojewoda tłumaczyła, że działania ministerstwa są racjonalne, odpowiednio rozłożone w czasie, a  reforma wychodzi naprzeciw oczekiwaniom większości Polaków, którzy oczekują nowoczesnej i przemyślanej struktury oświaty.

– Nauczyciele mogą być spokojni. Będą takie rozwiązania, które wspomogą tą grupę zawodową pracującą w gimnazjach, gdyż to oni głównie obawiają się o swoją pracę. Ministerstwo Edukacji bardzo ukierunkowało się na pomoc tym nauczycielom. Ci, którzy są zatrudnieni na czas nieokreślony i będą mieli w okresie przejściowym takie same kompetencje, jak nauczyciele zatrudnieni na podstawie mianowania, będą mogli łączyć etaty w dwóch szkołach, nawet jeśli nie będą mieli pół etatu. Udogodnienia kierowane są także do nauczycieli, którzy rozpoczęli awans zawodowy – wyjaśniała wojewoda Agata Wojtyszek.

Wojewoda świętokrzyski konieczność przeprowadzenia reformy tłumaczyła m. in. niżem demograficznym oraz zbyt słabym – według lektorów szkół wyższych –  przygotowaniem młodzieży do studiów.

 – Nie ulega wątpliwości, że uczniowie, ucząc się w liceach i technikach, w tak krótkim czasie nie są dobrze przygotowani do studiów, zwłaszcza technicznych. Mam nadzieję, że właśnie ta reforma wydłużająca okres nauki w liceach i technikach spowoduje, że młodzież będzie do studiów przygotowana tak, jak poprzednio. Jeszcze jednym ważnym argumentem jest szkolnictwo zawodowe, które zostało położone przez ostatni okres. Po zmianach będzie jeden egzamin, poprzedzony dużą liczbą godzin – praktyk u pracodawcy – dodała wojewoda.

Starosta ostrowiecki Zbigniew Duda zapewniał, że ostrowieckie szkoły ponadgimnazjalne są przygotowane na przyjęcie nauczycieli z gimnazjów.

dsc_7194 dsc_7191 dsc_7192 dsc_7189  dsc_7199 dsc_7188