„Skrzydlaci” w Muzeum Historyczno-Archeologicznym

W niedzielę, 11 września, zapraszamy do Pałacu Wielopolskich na otwarcie wystawy „Skrzydlaci. Ptaki i Anioły”, która prezentuje artystyczne wyobrażenia tych podniebnych stworzeń.

Tak wystawę opisuje jej kuratorka, Anna Filipowicz, z Fundacji „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło: „Anioły w tradycji judeochrześcijańskiej to posłańcy Boga wypełniający misje przez niego powierzone. Z jego nakazu są pośrednikami między Bogiem i niebem a światem ziemskim i ludźmi. Najbardziej znany i najbliższy ludziom i wyobrażeniom o aniołach jest Anioł Stróż. Niezliczone wizerunki aniołów są obecne w sztuce sakralnej całego świata chrześcijańskiego. Autorami są najwięksi artyści wszechczasów, mistrzowie pędzla i dłuta. Wizerunki aniołów są także popularne w pracach polskich artystów ludowych. Powstają w różnych środowiskach wiejskich i miejskich zawsze pokazując niezwykłą wyobraźnię i wrażliwość autorów.

Od zarania dziejów ptaki intrygowały ludzi. Wyglądem, odgłosami i skrytym, niedostępnym trybem życia. Ta odwieczna fascynacja ptakami i aniołami powoduje, że odgrywają one znaczną rolę w kulturze człowieka, są od czasów prehistorycznych motywem w sztuce, ważnymi postaciami w poezji i literaturze, zapisały się także w historii kina. Śpiew ptaków jest odwieczną inspiracją w muzyce. Motyw ptaka jest często wykorzystany w heraldyce i symbolice narodowej. Mamy do ptaków ciepły, uczuciowy stosunek i traktujemy je jako dobrych sąsiadów. Od aniołów oczekujemy opieki i wsparcia. I to właśnie można zobaczyć na wystawie w pracach autorów, którzy różnorodnie, a zarazem pięknie prezentują nam skrzydlatych przyjaciół”.

Na wystawie pokazane zostaną prace artystów współpracujących z Fundacją „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie, uzupełnione o przedstawienia ptaków i aniołów ze zbiorów ostrowieckiego Muzeum. Wystawie, która prezentowana będzie do końca grudnia tego roku, towarzyszyć będą warsztaty plastyczne

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Skrzydlaci. Ptaki i Anioły, 11 września br. o godzinie 16:00 do Pałacu Wielopolskich w Częstocicach.

skrzydlaci_nowy