Ścisły umysł, historyczna pasja Hirka z “Chreptowicza”- finalisty olimpiady historycznej

Mogłoby się wydawać, że sukcesy w konkursach historycznych osiągają tylko uczniowie klas humanistycznych. Tym większym odkryciem jest uczeń klasy matematyczno-fizycznej Liceum Ogólnokształcącego nr II im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim – Hieronim Łapa.
Hirek został finalistą Olimpiady Tematycznej Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683. Od Obertyna do Wiednia. Rzeczpospolita Obojga Narodów, będąc uczniem dopiero pierwszej klasy, co budzi podziw zarówno nauczycieli, jak i rówieśników. Patronat nad konkursem objęło Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
-Historią interesuję się od dziecka – mówi.– Pasję rozbudzili we mnie rodzice. Brałem udział w wielu konkursach, do których zachęcali mnie nauczyciele.
Przyznaje, że do każdego konkursu lubi się przygotowywać indywidualnie. Również teraz czeka go wiele pracy, bo w czerwcu odbędzie się finał olimpiady. Hirek jest jednym z trzech uczniów w województwie, którym udało się przejść przez pierwsze trzy etapy konkursu. Na ostatni etap czeka z niecierpliwością. Zawody finałowe trwają trzy dni i odbywają się w Warszawie. Składają się z kilku konkurencji. Hirkowi przyjdzie się zmierzyć się z testem, będzie też musiał odnaleźć się w roli przewodnika po stolicy i zaprezentować wylosowany zabytek przed komisją oraz pozostałymi uczestnikami. Czas zmagań dopełnia uroczyste złożenie kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego. Ostatniego dnia zawodów przewidziana jest gala wręczenia nagród i dyplomów dla uczestników i ich nauczycieli-opiekunów (Hirek przygotowuje się do olimpijskich eliminacji pod kierunkiem dyrektora LO nr II im. J. Chreptowicza, historyka Sławomira Miszczuka). Uroczyste wydarzenie wręczania dyplomów i nagród odbywa się na Zamku Królewskim, a towarzyszą mu wystąpienia zaproszonych gości oraz część artystyczna przygotowana przez Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
– Jest ciekawą i barwną osobowością, analitycznym indywidualistą – tak Hirka postrzega wychowawczyni klasy I b, pani Anna Kiljańska. Zdaniem matematyczki Hirek niczego nie przyjmuje na słowo honoru. Wszystko musi przemyśleć i samodzielnie dojść do wniosków. -Bardzo podoba mi się kompilacja jego zainteresowań – historii z matematyką. Hirek jest przede wszystkim pasjonatem. Całą swoją energię skupia na tym, co go naprawdę interesuje, czyli też na zgłębianiu wiedzy historycznej.
– Hieronim to chłopak o rozległej wiedzy. Jest zafascynowany historią i o pewnych zdarzeniach wie więcej niż niejeden historyk – mówi dyrektor szkoły Sławomir Miszczuk.
W oczach koleżanek i kolegów z klasy Hirek jest bardzo pozytywny: śmiały, wesoły, o świetnym poczuciu humoru. Wszyscy są pod wrażeniem jego sukcesu.
W wolnym czasie Hieronim lubi grać w gry komputerowe. Interesuje się również polityką, militariami, uzbrojeniem oraz modelarstwem, szczególnie związanym z grami bitewnymi Sci-Fi. Życzymy Hieronimowi wielu sukcesów i trzymamy kciuki za niego na ostatnim etapie olimpiady!

LO nr II im. J. Chreptowicza corocznie z dumą przedstawia swych uczniów, którzy chętnie angażują się w różnorodne formy aktywności naukowej i kulturalnej. Niezmiernie cieszy fakt, że te osoby, rozwijając swe zdolności, pasje i zainteresowania, czerpią przy tym wiele satysfakcji oraz osiągają imponujące sukcesy. Mając na względzie wielkie zainteresowanie młodzieży wszechstronnym kształceniem humanistycznym, „Chreptowicz” przygotował dla gimnazjalistów, chcących kształcić się w tym kierunku, bardzo ciekawą ofertę edukacyjną na nadchodzący rok szkolny 2016/2017. LO nr II im. J. Chreptowicza , jako jedyna ostrowiecka szkoła, proponuje naukę w humanistyczno-lingwistycznej klasie uniwersyteckiej z elementami dwujęzyczności. Ta nowatorska na rynku ostrowieckim i jedna z nielicznych w województwie świętokrzyskim klasa stwarza uczniom szerokie perspektywy humanistyczno-lingwistycznego rozwoju. Na tę edukację przeznaczona będzie odpowiednia do programu kształcenia liczba godzin z języka polskiego z elementami dziennikarstwa, teatru i filmu, z historii, z wiedzy o społeczeństwie, z języka angielskiego oraz z nowych przedmiotów takich jak na przykład kultura krajów anglojęzycznych. W ramach tego innowacyjnego przedmiotu i historii powszechnej z elementami wiedzy o społeczeństwie prowadzone będą lekcje w języku angielskim lub w języku polskim z wykorzystaniem słownictwa obcego. Uczący się w tej klasie uczniowie będą mieć możliwość wyboru kształcenia: albo w bloku humanistycznym (dla chcących uczyć się dodatkowo w zakresie rozszerzonym wiedzy o społeczeństwie) albo w bloku lingwistycznym (dla chcących uczyć się dodatkowo w zakresie rozszerzonym języka angielskiego). Patronat naukowy nad tą nowatorską klasą objął Instytut Filologii Polskiej, Instytut Filologii Obcych oraz Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, co gwarantuje uczniom uczestnictwo w atrakcyjnych zajęciach i wykładach organizowanych w murach szkoły, salach uniwersyteckich wyższej uczelni oraz w różnych instytucjach kulturalnych. Wszystkie planowane inicjatywy i przedsięwzięcia organizowane w klasie humanistyczno-lingwistycznej będą zmierzać nie tylko do zapewnienia świetnego przygotowania do rozszerzonej matury i do studiów np. filologicznych, prawniczych, dziennikarskich, ale też do rozwijania zainteresowań za pomocą nowoczesnych, atrakcyjnych metod.

IMG_3124