Radni powiatowi wspierają lokalnych sprzedawców chryzantem

Radni powiatowi KWW J. Górczyńskiego wraz ze Starostą Marzeną Dębniak rozpoczęli dzisiaj  akcję pomocy  lokalnym sprzedawcom chryzantem. Tuż przed południem kupowali z własnych środków kwiaty od lokalnych producentów, które następnie składali w miejscach pamięci na terenie powiatu ostrowieckiego.

Chcemy w ten sposób pomóc lokalnym producentom i sprzedawcom, którym ze względu na zamknięcie cmentarzy nie udało się sprzedać  kwiatów i  ponieśli straty. Wyhodowanie chryzantem to ciężka, kilkumiesięczna praca, w którą nierzadko zaangażowana jest cała rodzina. Sprzedawcy tylko raz  w roku, w czasie Wszystkich Świętych mogą liczyć na zysk. Poprzez naszą akcję chcemy, choć w części  zrekompensować te starty -mówi Starosta Marzena Dębniak.

Lokalni producenci i sprzedawcy nie kryli wdzięczności. Wśród nich była pani Zofia, która od niedawna w jednej z gmin powiatu ostrowieckiego prowadzi niewielką, rodzinną plantację.  Pracę przy sadzonkach rozpoczęła już w maju. Z wyhodowanych chryzantem nie udało jej się sprzedać nawet połowy.

Serdecznie dziękuję za to wsparcie. Chryzantemy hoduję od niedawna. Nie mam z tego „kokosów”, ale chociaż raz w roku mogę podreperować trochę budżet mojej rodziny, aby starczyło na potrzebne wydatki. Niestety w tym roku zamknięcie cmentarzy uniemożliwiło sprzedaż, a tym samym przyniosło straty. Dlatego jestem bardzo wdzięczna za taką akcję -mówiła kobieta.

Do akcji włączyli się radni: Andrzej Broda, Małgorzata Bień, Beata Duda, Łukasz Dybiec, Piotr Maj, Mariusz Pasternak, Robert Rogala, Małgorzata Sobieraj i przewodnicząca klubu Agnieszka Rogalińska.

Radni odwiedzili między innymi: mogiły powstańców styczniowych w Czarnej Glinie oraz miejscową kapliczkę upamiętniającą walki powstańcze z 1863 roku,  obelisk w Bodzechowie wzniesiony ku czci powstańców, pomnik w hołdzie żołnierzy Armii Krajowej w Woli Grójeckiej, w Sudole, a także w Ostrowcu Świętokrzyskim – obelisk na ul. Sandomierskiej, pomnik Golgoty Wschodu oraz obelisk na dworcu kolejowym, gdzie złożyli zakupione chryzantemy. Akcję będą kontynuowali w kolejnych dniach.

Radni odwiedzający mogiły powstańców styczniowych w Czarnej Glinie  Radni odwiedzający mogiły powstańców styczniowych w Czarnej Glinie  Radni odwiedzający pomnik w hołdzie żołnierzy Armii Krajowej w Woli Grójeckiej  Radni odwiedzający obelisk na ul. Sandomierskiej, pomnik Golgoty Wschodu  Radni odwiedzający obelisk na dworcu kolejowym w Ostrowcu Świętokrzyskim  Radni odwiedzający obelisk na dworcu kolejowym w Ostrowcu Świętokrzyskim