Quo Vadis w „Chreptowiczu”

W ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, w LO nr II w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyły się szkolne obchody uroczystości. Patronat honorowy objął starosta ostrowiecki Zbigniew Duda.

Wspólne czytanie zainaugurowali: Naczelnik Wydziału Edukacji Wojciech Lesiak, dyrektor szkoły Sławomir Miszczuk i wicedyrektor Piotr Pobiega.

Uczniowie wszystkich klas przeczytali kilkadziesiąt stron tegorocznej lektury. Jednocześnie klasowe zespoły uczestniczyły w konkursie na „Najbardziej efektowne czytanie”, które zakończyło się zwycięstwem dla przedstawicieli klasy 2d.

                                                          dsc_1432-kopia

Weronika Osojca, Krystian Kasprzycki, Karol Kieloch i Maciej Nowakowski swoje czytanie wykonali iście po aktorsku, co szczególnie przypadło do gustu wszystkim słuchającym. O choreograficzny akcent i muzyczny akompaniament swoje czytanie wzbogaciła młodzież z klasy 3b: Adrian Borecki, Aneta Tobiasz, Aneta Sobalska, Kornelia Kot, Norbert wójcik, Piotr Ćwik, Kamil Wziątek, Łukasz Puton oraz 2a: Natalia Płoszaj, Wiktoria Frejlich, Sylwia Amanowicz, Roksana Kowalczyk, Kamila Surmańska, Aleksandra Rokoszna, Weronika Bernacka, Weronika Wolak, Jakub Jańczyk, Agnieszka Letkiewicz. Z kolei mistrzowską dykcją zwrócił na siebie uwagę Maciej Zdybski, uczeń humanistyczno-lingwistycznej klasy pierwszej. Fragmenty powieści przeczytali także uczący w szkole księża.

img_3753-kopia                        dsc_1384
Szkolny program narodowego projektu nie ograniczył się w LO nr II im. J. Chreptowicza tylko do wspólnego czytania.
– Obchodom towarzyszyła tematyczna oprawa – mówi pomysłodawczyni i organizatorka przedsięwzięcia, polonistka Marta Kalita. – Przygotowaliśmy m. in. z domowych bibliotek uczniów wystawę wydań „Quo Vadis”, galerię ciekawostek, filmiki promujące Narodowe Czytanie i teledyski filmowej ekranizacji powieści.
Ciekawą prelekcję o „Quo Vadis” wygłosiła Urszula Heba, nauczyciel języka polskiego.
– Bardzo się cieszę, że nasza szkoła już po raz drugi włączyła się w ten wartościowy projekt – mówi dyrektor LO nr II, Sławomir Miszczuk. – Mam nadzieję, że tegoroczna realizacja własnej odsłony Narodowego Czytania zostanie doceniona również przez Kancelarię Prezydenta RP, Andrzeja Dudę, tak jak się stało w ubiegłym roku.
Naczelnik Wydziału Edukacji Wojciech Lesiak przyznał, że była to wspaniała inicjatywa, w którą tłumnie zaangażowała się młodzież.

                                   dsc_1372                          dsc_1395