Profilaktyka prozdrowotna w Starostwie

Starostwo Powiatowe wraz z Narodowym Funduszem Zdrowia zorganizowało akcję badań pod nazwą „Środa z Profilaktyką” dla mieszkańców Powiatu Ostrowieckiego. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, co przełożyło się na ponad 100 wykonanych różnych badań diagnostycznych.

Wszyscy mamy powszechną wiedzę, że profilaktyka jest elementem cenionym i trzeba brać pod uwagę to, że badania które realizujemy, które umożliwiają przedwczesne zdiagnozowanie są elementami niezbędnymi dla funkcjonowania organizmu i dobrego samopoczucia – mówił podczas konferencji prasowej wicestarosta Andrzej Jabłoński.

W składzie pakietu badań profilaktycznych były m.in. : spirometria, cytologiczne, mammograficzne czy pomiar ciśnienia i poziomu cukru we krwi. Ponadto przygotowano mobilne stanowisko NFZ, przy którym można było założyć Internetowe Konto Pacjenta czy wyrobić kartę EKUZ.

Byliśmy już w Sandomierzu i Starachowicach, dzisiaj jesteśmy w Ostrowcu i te akcje są dwutorowe. Z jednej strony badania profilaktyczne, a dodatkowo badanie spirometryczne, które odbywa się również w całej Polsce, ponieważ obchodzimy światowy dzień spirometriipowiedziała Beata Szczepanik z NFZ.

Licznie przybyli mieszkańcy Powiatu Ostrowieckiego byli zgodni, że podobne akcje są potrzebne i powinny być organizowane coraz częściej. Warto podkreślić, że Starosta Marzena Dębniak odpowiada na te apele pozytywnie, czego efektem jest Akademia Pełna Zdrowa, akcja działań profilaktycznych mających na celu poprawę jakości życia mieszkańców. Jej kolejna edycja już się rozpoczęła od zajęć z edukacji prawnej, a już niebawem kolejne propozycje.