Prace nad strategią zakończone

Trwają ostatnie ustalenia dotyczące strategii dla Obszaru Strategicznej Interwencji. Tworzą go trzy powiaty: ostrowiecki, starachowicki i skarżyski oraz trzy gminy: Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice oraz Skarżysko-Kamienna. Dzięki tej współpracy, samorządy będą mogły ubiegać się o środki unijne. Mimo wielu starań i pracy, nie zostaną jednak wydzielone fundusze na OSI w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Świętokrzyskiego.

Porozumienie OSI „Trójmiasto nad Kamienną” zostało zawarte przez samorządy już w 2014 roku. Wspólna praca nad określeniem priorytetów, a w ostatecznym rozrachunku stworzeniem stosownego dokumentu, trwała ponad dwa lata. Jak podkreśla Małgorzata Polit, Naczelnik Wydziału Rozwoju Powiatu, jest to dokument niezbędny dla rozwoju powiatów.

9 czerwca w ostrowieckim starostwie odbyła się konferencja podsumowująca prace nad tym ważnym dokumentem oraz prezentująca i upowszechniająca opracowaną strategię. – Dzięki wypracowanej strategii, powiat ostrowiecki, jak również starachowicki i skarżyski, będą mogły ubiegać się o duże środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego – mówi Małgorzata Polit.

Koordynatorem działań „Trójmiasta nad Kamienną”, według ustaleń zawartych w 2015 roku, został Powiat Ostrowiecki. Koniec prac zaplanowano na 30 czerwca 2016 r., a koszt dokumentu wyceniono na prawie 49 tys. złotych.

Powiat Ostrowiecki ze swej strony przygotował dwa projekty do Regionalnego Programu Operacyjnego, z którego zostaną wydzielone środki dla OSI. Pierwszy z nich to rozbudowa stadionu lekkoatletycznego, a drugi dotyczy remontu budynku Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Częstocicach.

Podział środków, który przyjęto w 2014 r. ma zapewnić Powiatowi Ostrowieckiemu 5,9 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz 2,7 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego.

DSC_2350 DSC_2353