Powstanie Styczniowe w prasie zagranicznej. Ryciny z Kolekcji Krzysztofa Kura

Powstanie Styczniowe w prasie zagranicznej. Ryciny z Kolekcji Krzysztofa Kura

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim, dzięki uprzejmości Narodowego Centrum Kultury, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krzysztofa Kura, zaprasza do zwiedzania wystawy „Powstanie Styczniowe w prasie zagranicznej. Ryciny z Kolekcji Krzysztofa Kura”, na którą złożyło się wiele oryginalnych grafik, w większości drzeworytów, pochodzących z europejskich gazet z lat 1860-1868 oraz roczniki prasy z okresu powstania styczniowego i pojedyncze egzemplarze czasopism. 

Wystawa przywołuje europejskie echa polskich zmagań o niepodległość w latach 1863-1864, również wydarzenia bezpośrednio je poprzedzające. Relacjom prasowym towarzyszyły ryciny ukazujące sceny z bitew i potyczek, życia codziennego, portrety przywódców i bohaterów tej najdłuższej w polskiej historii insurekcji. Zabiegi dyplomatyczne mające na celu rozwiązanie „sprawa polskiej” w owym czasie były tematem inspirującym ówczesnych autorów rysunków satyrycznych.

Twórca kolekcji, Krzysztof Kur – z zawodu śpiewak operowy i menedżer kultury, od dawna interesuje się starymi rycinami. Kilka lat temu postanowił podjąć starania, aby w sposób szczególny upamiętnić 150. rocznicę powstania styczniowego. Z myślą o planowanej wystawie oprócz roczników gazet, zaczął zbierać również drzeworyty i litografie, które istniały jako samodzielne odbitki, obecnie kolekcja obejmuje ponad 550 prac. Wystawa odwiedziła wiele miast polskich, m.in. Włocławek, Lublin, Kielce, Opatów, Łódź, Białystok i Warszawę, ekspozycja stwarza możliwość spotkania z powszechną w XIX wieku sztuką drzeworytniczą i litograficzną.

Wernisaż wystawy „Powstanie Styczniowe w prasie zagranicznej. Ryciny z Kolekcji Krzysztofa Kura” odbędzie się w Pałacu Wielopolskich w niedzielę 25 października 2015 r. o godz. 16, wystawę można będzie zwiedzać w ostrowieckim Muzeum Historyczno-Archeologicznym tylko do końca listopada br.

Najlepszą formą promocji wystawy i kolekcji mogą być słowa samego Krzysztofa Kura: „Ta kolekcja jest próbą przekazania przyszłym pokoleniom pamięci o wydarzeniach i bohaterach sprzed półtora wieku. Jest szczególną formą oddania hołdu tym wszystkim, którzy ginęli i cierpieli, abyśmy my mogli żyć w wolnej Polsce”.

19.10.2015_1a