POWIAT WSPIERA PSZCZELARZY

Powiat Ostrowiecki wyszedł naprzeciw oczekiwaniom związków pszczelarskich dotyczącym włączenia się w akcję ratowania pszczół, których populacja w ostatnich latach znacznie się zmniejszyła i odpowiedział zorganizowaniem akcji rozdawania drzewek miododajnych. Ze środków własnych powiatu zostało zakupione 126 sztuk drzewek, głównie lipy drobno i szerokolistnej oraz klonu polnego i zwyczajnego.

Do akcji przyłączyło się również Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski, które przekazało 150 sztuk drzewek lipy i jaworu.

Jak podkreślił na dzisiejszej konferencji Wicestarosta Andrzej Jabłoński przekazując, w asyście Radnych Powiatowych: Piotra Maja i Roberta Rogali, drzewka na ręce przedstawicieli gmin, szkół i jednostek  powiatowych –  Jest to akcja, dla której pszczoły stanowią głównego bohatera, pożytecznego owada, który poszukuje dla siebie dobrych stanowisk. Chcieliśmy te stanowiska wzbogacić poprzez to, aby na terenie powiatu w obszarach dostępnych dla pszczół posadzić drzewa: lipy, klony oraz inne mające czynnik miododajny.

Chciałbym podziękować, nadleśniczemu Adamowi Podsiadło, za podjęcie tej wspólnej inicjatywy i dołożenia 150 sadzonek, które zostaną przekazane dla samorządów, dla instytucji współpracujących ze Starostwem Powiatowym. Chciałbym podziękować  również pszczelarzom – panu Józefowi Misiurze i jego przyjaciołom, którzy angażują się od wielu lat na terenie Powiatu w to, aby  w sposób jak najbardziej przyjazny propagować wszystkie sprawy dotyczące pszczelarstwa, pożytków pszczelich – nie tylko w kierunku samych pszczół, ale też tych miejsc, tych nasadzeń, nasiewów,  które dla pszczół są niezwykle sprzyjające. Mam nadzieję, że te rozdane sadzonki trafią w dobre miejsca. Takie, które zostały wskazane przez poszczególne samorządy, czy też jednostki administracyjne.

Wicestarosta puentując spotkanie fraszką Jana Kochanowskiego „Na lipę”  – Z mego wonnego kwiatu pracowite pszczoły biorą miód, który potem szlachci pańskie stoły” wraził nadzieję, że ta ekologiczna akcja Powiatu Ostrowieckiego będzie kontynuowana z  rozszerzeniem oferty nie tylko o drzewa miododajne, ale też o inne rośliny czy  krzewy