Powiat ma swój “nowy cud”

Aktualności - Powiat ma swój „nowy cud”

Zbigniew Duda, Starosta Ostrowiecki podczas wizyty w Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie pogratulował prezesowi Adamowi Spale zaszczytnego drugiego miejsca w ogólnopolskim plebiscycie na „7 Nowych Cudów Polski”.

Już po raz piąty czytelnicy „National Geographic” mieli możliwość oddania swojego głosu w prestiżowym plebiscycie na „7 nowych cudów Polski”. Spośród 16 nominowanych miejsc w wybranej finałowej siódemce znalazło się Żywe Muzeum Porcelany. W wyniku głosowania czytelników ćmielowskie muzeum zajęło drugie miejsce.

– Wyróżnienie pierwszego w Polsce Żywego Muzeum Porcelany jest zwieńczeniem mojej 25-letniej pracy w Ćmielowie. Cieszy mnie to, ponieważ w tym roku obchodzimy okrągły jubileusz 10-lecia istnienia muzeum w Ćmielowie – mówi Adam Spała.

Duma powiatu

To niezwykłe osiągnięcie docenił również Starosta Ostrowiecki Zbigniew Duda, który podczas wizyty w ćmielowskim muzeum pogratulował prezesowi Adamowi Spale sukcesu, jakim jest przyznanie tytułu nowego cudu Polski.

– Jesteśmy dumni, że AS Ćmielów kultywuje przedwojenne tradycje, a jej wyroby słynne są zarówno w kraju, jak i za granicą, o czym świadczy zdobyty tytuł. Niezmiernie cieszymy się, że jeden z nowych cudów naszego kraju znajduje się na terenie powiatu ostrowieckiego – powiedział Zbigniew Duda. – Życzę Państwu, aby Fabryka Porcelany AS Ćmielów nadal prężnie rozwijała swoją działalność, a kolejne lata stale przynosiły satysfakcję i dumę z wykonywanych obowiązków – dodał starosta.

Zwiedził i pogratulował

Niezwykle ciekawie i interesujące okazało się zwiedzanie muzeum, które rozpoczęto od wejścia do oryginalnego, nieczynnego już pieca do wypalania porcelany. Gospodarz wyjawił tajemnice różowej porcelany, którą po 70 latach odtworzono w AS Ćmielów i obecnie produkuje się z niej filiżanki. Adam Spała zaprezentował także zbiory starej porcelany ćmielowskiej. Starosta Zbigniew Duda miał również okazję własnoręcznie wykonać figurkę oraz opatrzyć ją swoim podpisem.