Pielęgnujemy piękną tradycję

Tradycją jest, że Dożynki Powiatowe co roku odbywają się w ostatnią niedzielę sierpnia. W tym roku gospodarzem była gościnna Gmina Bodzechów.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą świętą dziękczynną w kościele parafialnym pw. Św. Ojca Pio w Bodzechowie, podczas której pobłogosławione zostały piękne, okazałe wieńce i chleby dożynkowe, a wójt Jerzy Murzyn mówił o tradycjach święta rolniczego i zaprosił wszystkich do wspólnego świętowania. Po nabożeństwie barwny korowód, prowadzony przez orkiestrę dętą oraz poczty sztandarowe, przeszedł na pobliski stadion sportowy.

– Dla każdego rolnika jest oczywiste, że ziemia jest świętością. Dziś dziękujemy rolnikom, że mają do ziemi tak wielki szacunek, a te okazałe, misternie wykonane wieńce dożynkowe są wyrazem wdzięczności za zbiory – mówił starosta ostrowiecki Zbigniew Duda. – Piękny dożynkowy zwyczaj przypomina nam, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy i determinacji rolników na stoły w naszych domach codziennie trafia chleb. Ten trud jest często niedoceniany, a przecież nie dotyczy on tylko żniw – praca rolnika to praca całoroczna. Za dary Waszych rąk, za owoce Waszej ciężkiej i mozolnej pracy, proszę przyjąć wyrazy najwyższego uznania i ogromnego szacunku.

Wspaniali goście

Uroczystość swoją obecnością zaszczyciło wielu znamienitych gości, wśród nich m. in. poseł Andrzej Kryj, poseł Marzena Okła-Drewnowicz, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Arkadiusz Bąk, wicestarosta Eligiusz Mich, przewodniczący Rady Powiatu Jerzy Brożyna wraz z wiceprzewodniczącymi Markiem Bilskim i Grzegorzem Kazimierskim, członek Zarządu Hubert Żądło, włodarze wszystkich gmin powiatu ostrowieckiego: prezydent Ostrowca Św. Jarosław Górczyński, burmistrz Kunowa Lech Łodej, burmistrz Ćmielowa Jan Kuśmierz, wójt Waśniowa Krzysztof Gajewski, wójt Bałtowa Andrzej Jabłoński, a także liczna reprezentacja radnych powiatowych i miejskich. W imieniu wojewody Agaty Wojtyszek list gratulacyjny odczytał Hubert Żądło, zaś życzenia od senatora Jarosława Rusieckiego przekazała Emilia Łupina. Obecni na dożynkach byli również przedstawiciele służb mundurowych, wojewódzkich instytucji i jednostek działających na rzecz rolnictwa.

Symboliczny chleb

Tak jak nakazuje obyczaj, starostowie dożynek – Wioletta Haraźny z Kosowic i Stanisław Malinowski z Bodzechowa – przekazali na ręce gospodarzy – starosty Zbigniewa Dudy i wójta Jerzego Murzyna dwa okazałe bochny chleba, którym podzielono się ze wszystkimi zgromadzonymi na uroczystości.

Odznaczenia i nagrody

Uroczystość tradycyjnie już była okazją do wręczenia medali „Zasłużony dla rolnictwa”. Odznaczenia w tym roku otrzymali: Grażyna Czaplińska – Ostrowiec Św., Rafał Dzioba – Mychów Kolonia, Teresa Jurkowska – Ostrowiec Św., Wojciech Kaczmarski – Goździelin, Stanisław Kapsa – Ostrowiec Św., Agnieszka Kita – Czajęcice, Eugeniusz Klusek – Szwarszowice, Sylwester Kołodziejski – Wólka Trzemecka, Sylwester Kopyś – Janowice, Maciej Oficjalski – Krzczonowice, Jacek Pazderski – Bukowie, Antonina Machula – Czajęcice, Maciej Zych – Stryczowice, Tomasz Nalewaj – Jeżów, Witold Żółkoś – Udziców, Anna Krakowiak  – Wojnowice.

Nagrodzeni zostali również laureaci konkursu „Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku”: Wioletta i Grzegorz Strawczyńscy ze Śnieżkowic (I miejsce), Lucyna i Leszek Różalscy z Bałtowa (II miejsce) oraz Lilla i Tomasz Starzomscy z Wólki Wojnowskiej (III miejsce). Nagrody dla laureatów ufundowało Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św., Placówka Terenowa KRUS w Ostrowcu Św. oraz Bank Spółdzielczy w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Atrakcje dla wszystkich

Jak co roku, każda z gmin powiatu ostrowieckiego przygotowała tradycyjne wieńce dożynkowe, które zostały ośpiewane przez zespoły: Kunowianie, Okolanki, KGW Bodzechów, Chocimowianki, Sami Swoi i Borianki. Nie brakowało atrakcji dla dzieci jak dmuchańce, stoisk promocyjnych gmin i wystawców, w tym Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu „Krzemionki”, a także wystawy maszyn rolniczych.

Licznie zgromadzeni na stadionie mieszkańcy bawili się do późnych godzin wieczornych. Na scenie wystąpiły kapele ludowe z powiatu ostrowieckiego, zespoły Maxel, Szarotka i Bławatki, zaś gwiazdą wieczoru był Andrzej Cierniewski.