Piąta wyprawa w pradzieje

W zrekonstruowanej neolitycznej osadzie na terenie Rezerwatu Krzemionki, co roku, w ramach Krzemionkowskich Spotkań z Epoką Kamienia, archeolodzy przybliżają gościom Muzeum świat pradziejów. Omawiają i pokazują podstawowe aspekty życia i funkcjonowania człowieka w neolicie i wczesnej epoce brązu.

Podczas tegorocznych V Krzemionkowskich Spotkań z Epoką Kamienia (16-17 lipca), ponownie odbędą się liczne warsztaty archeologiczne i pokazy archeologii eksperymentalnej. Krzemionki odwiedzą czynni archeolodzy, entuzjaści i pasjonaci archeologii z całej Polski. Pod ich okiem, na specjalnie zaaranżowanych stanowiskach, na terenie osady neolitycznej, będzie można zapoznać się z różnymi przejawami aktywności człowieka w epoce neolitu i wczesnej epoce brązu. Pokazy będą dotyczyły m. in. sposobów zdobywania pożywienia, obróbki surowców organicznych, tkactwa neolitycznego, garncarstwa oraz metalurgii.

Nowym elementem programu będzie laboratorium archeologiczne. W specjalnie zaaranżowanej na tą okazję sali, swoją wiedzą z zakresu traseologii, antropologii, geofizyki czy malakologii podzielą się naukowcy, wspomagający pracę archeologów.

Wydarzeniu, które ściśle związane jest z promocją dziedzictwa archeologicznego Krzemionek, będzie towarzyszył rajd pieszy „Szlakiem neolitu”, na trasie Ostrowiec – Ćmielów – Gawroniec – Piaski Brzóstowskie – Czarna Glina – Krzemionki. Organizatorem jest PTTK im. St. Jeżewskiego. Zapisy oraz szczegółowe informacje pod nr tel. 41 265 25 24.

W niedzielę, 17 lipca, wydarzenie zakończy sesja popularno–naukowa i dwa wystąpienia – prof. Jacka Lecha pt., „Krzemionki na mapie prahistorycznych kopalń w Europie” oraz dra Jerzego Tomasza Bąbla „Niedostępne, a niezwykle cenne zabytki archeologiczne bliskiego wschodu”.

Udział w wydarzeniu oraz zwiedzanie Krzemionek w tych dniach jest bezpłatne. Szczegółowy program dostępny jest na www.krzemionki.pl.

PROGRAM

V Krzemionkowskich Spotkań z Epoką Kamienia

16-17 lipca 2016 r.

 

16 lipca (sobota)

8.30 – 17.00    Krzemionkowski Rajd Pieszy Szlakami Neolitu: Ostrowiec – Ćmielów – Gawroniec –
Piaski Brzóstowskie – Czarna Glina – Krzemionki.
Powrót autokarem z Krzemionek do Ostrowca Świętokrzyskiego.
Zbiórka Al. 3 Maja 6 parking przy Kinie ETIUDA. Zapisy w siedzibie PTTK
im. St. Jeżewskiego lub pod nr tel. 41 265 25 24. Koszt udziału 5 zł/ osobę.

11.00 – 18.00 Warsztaty archeologiczne i pokazy archeologii eksperymentalnej – osada neolityczna

11.00 – 18.00 Laboratorium archeologiczne – sala edukacyjna

15.30  Pokazy specjalne – osada neolityczna

17 lipca (niedziela)

11.00 – 17.00 Warsztaty archeologiczne i pokazy archeologii eksperymentalnej – osada neolityczna

11.00 -17.00   Laboratorium archeologiczne – sala edukacyjna

15.00   Sesja popularno–naukowa – Sala konferencyjna im. Jana Samsonowicza
Wystąpienia: prof. J. Lech, Krzemionki na mapie prahistorycznych kopalni w Europie,
dr Jerzego Tomasza Bąbla, Niedostępne a niezwykle cenne zabytki archeologiczne
bliskiego wschodu.

ikona plakat_fb