Patriotycznie i radośnie

Druga edycja powiatowych obchodów Święta Niepodległości – „Orły dla Niepodległej” obfitowała w szereg atrakcji. Tłumnie przybyli mieszkańcy wspólnie śpiewali patriotyczne pieśni, uczestniczyli w Gwiaździstym Rajdzie prowadzeni w blasku pochodni przez Marszałka Piłsudskiego czy podziwiali pokazy grupy rekonstrukcyjnej. Zwieńczeniem obchodów był efektowny pokaz fajerwerków, a każdy z uczestników otrzymał repliki orzełków legionowych.

W uroczystościach wzięli udział m. in. gospodarze – starosta Zbigniew Duda i wicestarosta Eligiusz Mich, poseł Andrzej Kryj, Paweł Lubieniecki – dyrektor Wydziału Organizacji i Kadr Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, który odczytał list od wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek, przewodniczący Rady Powiatu – Jerzy Brożyna, członek Zarządu Powiatu – Jarosław Piotr Kopański, wiceprezydent Ostrowca Św. Marzena Dębniak, burmistrz Kunowa Lech Łodej, wójt Bodzechowa Jerzy Murzyn wraz z zastępcą Romanem Kaczmarskim, Komendant Powiatowy Policji w Ostrowcu Św. nadkom. Piotr Zalewski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski Adam Podsiadło, radni miejscy i powiatowi – Joanna Suska, Jarosław Czarnecki, Agata Adamek, dyrektorowie szkół i placówek powiatowych.

              dsc_6547      dsc_6450       dsc_6482 dsc_6515   dsc_6457dsc_6461

Mieszkańcy dopisali
Obchody Dnia Niepodległości w powiecie ostrowieckim miały podniosły, patriotyczny, ale i radosny charakter. Rozpoczęły się wieczornicą w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim. W wykonaniu „Pereł” Ryszarda Góry usłyszeliśmy najznakomitsze pieśni patriotyczne.
– Starostwo Powiatowe przygotowało szereg atrakcji dla mieszkańców. Patrząc na frekwencję tegorocznych obchodów Święta Niepodległości – ponad 200 uczestników, uważam, że należy z szacunkiem je świętować, ale trzeba wprowadzać pewne elementy, które sprawią, że wszyscy mieszkańcy bez względu na wiek i pełniący na co dzień funkcję, stanowisko będą chcieli w nim wziąć udział – skomentował potrzebę uatrakcyjniania obchodów starosta ostrowiecki Zbigniew Duda.

dsc_6619      dsc_6637        
dsc_6625   dsc_6705

Radość z wolności
Wielkim zainteresowaniem cieszył się Rajd Gwiaździsty „Orły dla Niepodległej”. Z czterech różnych kierunków powiatu ostrowieckiego: Karczmy Miłkowskiej, Denkowa, Bodzechowa i Szewny, odwiedzając i zapalając znicze przy miejscach pamięci, wyruszyło około 200 osób. Znakiem rozpoznawczym uczestników były przypięte do odzieży, biało-czerwone wstążeczki. Uczestnicy otrzymali również symbol powiatowych obchodów święta – guzikowego orzełka wpinanego do klapy. Ci, którzy wzięli udział po raz pierwszy otrzymali brązowe orzełki, a te osoby, które były z nami po raz drugi, dopięli srebrny pins.
– Wyruszyliśmy trasą prowadzącą z Bodzechowa. To nasza pierwsza edycja rajdu – mówią Ewa Świrdowska oraz jej synek Szymek. – Uważamy, że jest to doskonała forma promocji pieszych wędrówek i świętowania – oddania hołdu osobom, które poświeciły życie za Naszą wolność.

20161111_14355820161111_143106

20161111_143607dsc_6633 dsc_6793dsc_6871
Pod wodzą marszałka
Uczestnicy spotkali się w siedzibie starostwa przy kawie, herbacie i poczęstunku, skąd pod dowództwem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy blasku pochodni wyruszyli do Parku Miejskiego. Tam czekały kolejne atrakcje m. in. wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, stoisko z replikami broni.
– Dziewięćdziesiąt osiem lat temu, po 123 latach niewoli i zaborów, Polska powstała na nowo. Całe te lata były okresem nieustającej walki o Polskę wolną i niepodległą. W tym czasie los obdarzył nas wielkimi przywódcami, dzięki którym udało się wskrzesić Ojczyznę – powiedział starosta. – Kiedy wspominamy te lata dochodzenia do Niepodległości, to warto zwrócić uwagę na olbrzymi wysiłek, jaki uczynili wtedy Polacy. W Polsce roku 1918 nie było struktury Państwa. Ale w ciągu kilku lat udało się stworzyć silne państwo europejskie.

Główne uroczystości zwieńczył efektowny pokaz fajerwerków.

dsc_6738dsc_6705  dsc_6751dsc_6749  dsc_6734dsc_6791
Zapraszamy do udziału
Tradycją wpisującą się w powiatowe obchody Święta Niepodległości stały się zawody strzeleckie – „10 strzałów ku chwale Ojczyzny” pod patronatem starosty Zbigniewa Dudy. W tym roku odbędą się one 20 listopada na strzelnicy w Starachowicach. Zapisów drużyn składających z czterech osób można dokonywać pod nr tel. (41) 247 64 68. Ilość miejsc ograniczona.

                        dsc_6889  dsc_6797 dsc_6875 dsc_6798

dsc_6884 dsc_6849 dsc_6839 dsc_6837