Patriotyczne czytanie

Już po raz kolejny Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego włączył się w obchody Narodowego Czytania. Tegoroczna odsłona akcji odbywa się w 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj, stąd wyjątkowa formuła. Zgodnie z propozycją Pary Prezydenckiej w szkole zorganizowano Narodowe Czytanie Antologii Niepodległości. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Starosta Ostrowiecki Zbigniew Duda.

Zaprezentowane teksty kultury, w tym fragmenty utworów literackich i filmów, pokazały w pigułce dzieje naszego kraju, od początków polskiej państwowości aż do czasów współczesnych. Była to świetna lekcja historii i języka polskiego jednocześnie.

– Zadaniem szkoły jest wychowanie młodego, świadomego swoich korzeni i tradycji człowieka, dlatego już po raz kolejny włączyliśmy się w akcję „Narodowego Czytania” – mówi dyrektor szkoły Anna Trojanowska. – Są to działania służące kształtowaniu postaw patriotycznych naszych uczniów. Bo patriotyzm to także szacunek dla przeszłości i tradycji, to znajomość dorobku kulturalnego naszego kraju.

Spotkanie z literaturą narodową przygotowali uczniowie klasy III b GMS pod kierunkiem nauczycielek: Beaty Żurawskiej, Bożeny Gomuły, Anny Czuby i Elżbiety Kowalskiej. Do czytania zaproszono także dyrektor Annę Trojanowską, wicedyrektor Grażynę Maj oraz polonistki Małgorzatę Malinowską i Edytę Tyczyńską.

fot. Norbert Schindler