Pamiętamy o powstańcach warszawskich

Pamiętamy o powstańcach warszawskich

Jak co roku, 1 sierpnia w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyły się obchody upamiętniające rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W uroczystej mszy świętej w kolegiacie św. Michała Archanioła uczestniczył starosta Zbigniew Duda.

Nabożeństwo w intencji Ojczyzny i poległych za nią ofiar z udziałem Starosty Ostrowieckiego, parlamentarzystów, przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i władz miasta, strzelców i harcerzy, rozpoczęło się o godzinie 11.00. Po mszy odprawionej przez księdza dr. Rafała Kułagę uczestnicy zgromadzili się pod Pomnikiem Żołnierzy AK Ostrowca i Ziemi Opatowskiej, gdzie złożono kwiaty i wygłoszono okolicznościowe przemówienia.

– 71 lat temu w godzinę „W” powstańcy stanęli do nierównej walki o wolność, niepodległość i godność. Spuściznę Powstańców Warszawskich kontynuowały kolejne pokolenia Polaków mimo, że żyły w czasach, w których nie wolno było głośno mówić o naszych bohaterach – powiedział starosta. Kultywowanie pamięci o Powstaniu Warszawskim i żołnierzach Polskiego Państwa Podziemnego to powinność każdego z nas. To dzięki nim dziś możemy żyć w niepodległym kraju, cieszyć się wolnością i suwerennością oraz korzystać z przywilejów demokracji.

Żywy znak Polski Walczącej

Dalsza część rocznicowych uroczystości odbyła się w ostrowieckim Rynku. Mieszkańcy uczcili pamięć o poległych, formułując żywy znak Polski Walczącej. O godzinie 17.00 zawyły syreny
i zapalono race.