Pamiętają o bohaterach

Jak co roku, 1 sierpnia w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyły się obchody upamiętniające rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W uroczystej mszy świętej w kolegiacie św. Michała Archanioła uczestniczył starosta ostrowiecki Zbigniew Duda, Hubert Żądło członek Zarządu Powiatu oraz przewodniczący Rady Powiatu Jerzy Brożyna.

 

Nabożeństwo w intencji Ojczyzny i poległych za nią ofiar z udziałem starosty ostrowieckiego, parlamentarzystów, przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, władz miasta, strzelców i harcerzy, rozpoczęło się o godzinie 18.00. Po mszy odprawionej przez księdza dziekana Jana Sarwę, uczestnicy zgromadzili się pod Pomnikiem Żołnierzy AK Ostrowca i Ziemi Opatowskiej, gdzie złożono kwiaty i wygłoszono okolicznościowe przemówienia.

DSC_3765 DSC_3770 DSC_3771 DSC_3777

– 71 lat temu w godzinę „W” powstańcy stanęli do nierównej walki o wolność, niepodległość i godność. Spuściznę Powstańców Warszawskich kontynuowały kolejne pokolenia Polaków mimo, że żyły w czasach, w których nie wolno było głośno mówić o naszych bohaterach – powiedział starosta. Kultywowanie pamięci o Powstaniu Warszawskim i żołnierzach Polskiego Państwa Podziemnego to powinność każdego z nas. To dzięki nim dziś możemy żyć w niepodległym kraju, cieszyć się wolnością i suwerennością oraz korzystać z przywilejów demokracji- zakończył Zbigniew Duda.

DSC_3787 DSC_3796 DSC_3805  DSC_3811 DSC_3810 DSC_3817

Żywy znak Polski Walczącej

Jak co roku elementem obchodów było utworzenie na płycie ostrowieckiego Rynku żywego znaku Polski Walczącej. Równo o godz. 17 czyli w czasie godziny „W” sformowano znak oraz odpalono race.