Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Starosta Ostrowiecki Zbigniew Duda uczestniczył w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W niedzielę 1 marca, wspólnie z radnymi powiatowymi Agatą Adamek i Grzegorzem Kazimierskim, złożył kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym ofiary wojny polsko-bolszewickiej.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został świętem państwowym 5 lat temu i przypada na 1 marca. W Ostrowcu Świętokrzyskim obchodzony jest uroczyście i tłumnie – także przez młodzież szkolną. We Mszy Świętej odprawionej w niedzielę o 18.00 w kolegiacie św. Michała w intencji ofiar komunistycznej zbrodni udział wzięły poczty sztandarowe wszystkich szkół ponadgimnazjalnych, których organem prowadzącym jest powiat ostrowiecki. Po mszy odbył się marsz „Wilczym Tropem 1963” na cmentarz przy ulicy Denkowskiej. Pod pomnikiem ofiar wojny polsko-bolszewickiej złożono kwiaty i zapalono znicze. Wiązankę w imieniu Zarządu i Rady Powiatu Ostrowieckiego złożyli Starosta Ostrowiecki Zbigniew Duda oraz radni Agata Adamek i Grzegorz Kazimierski.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ostrowcu trwały trzy dni i rozpoczęły się w piątek. W domu parafialnym „Michael” wyświetlono film „Posłańcy Śmierci”, wykład wygłosił dr Ryszard Śmietanka – Kruszelnicki z kieleckiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Również w  piątek jubileusz 24-lecia odrodzenia świętowali ostrowieccy „Strzelcy”.  Starosta Zbigniew Duda dziękował za ważną dla lokalnej społeczności działalność organizacji. Dowództwu i Członkom życzył niezłomności w podejmowanej aktywności na rzecz umacniania niepodległości kraju i kształtowaniu młodych Polaków w poczuciu obowiązku wobec Ojczyzny.