“Oto dziś dzień krwi i chwały, oby dniem wskrzeszenia był”

W Ostrowcu Świętokrzyskim odbyły się uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego, a zarazem uczczono bohaterów Bitwy Warszawskiej. Z ramienia władz powiatu ostrowieckiego w obchodach wzięli udział starosta Zbigniew Duda oraz członek zarządu powiatu Jarosław Piotr Kopański. Swoją obecnością wzbogacili obchody kombatanci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Ostrowieckie uroczystości rozpoczęły się od podniosłej eucharystii, która została odprawiona w kolegiacie pw. św. Michała Archanioła. Przewodniczył jej ks. Łukasz Szewczyk. Po mszy świętej uczestnicy utworzyli tradycyjnie kolumnę i udali się na cmentarz przy ul. Denkowskiej, aby złożyć kwiaty i wiązanki przy symbolicznym obelisku poświęconym gimnazjalistom „Chreptowicza”, biorącym udział w Bitwie Warszawskiej.
Obronili Niepodległość Europy
– Dziś Bitwa Warszawska jest uważana za jedną z najważniejszych w dziejach ludzkości. Jest tak dlatego, że Wojsko Polskie obroniło nie tylko naszą niepodległość, ale również wolność Europy. Komunistyczni politycy i dowódcy wojskowi mówili jasno, jaki jest ich cel: Po trupie Polski, poniesiemy rewolucję komunistyczną na cały świat. Geniusz dowódczy Marszałka Piłsudskiego i gen. Rozwadowskiego doprowadził do klęski te zbrodnicze plany – powiedział starosta Zbigniew Duda.
Doskonały przykład dla współczesnych
– Zgodnie ze starożytnym powiedzeniem, że historia jest mistrzynią życia należy wyciągać z tej wiktorii wnioski na dzisiejsze trudne czasy. Ówcześni żołnierze broniący wolnej Polski byli ludźmi o różnych poglądach. Na co dzień spierali się, lecz w momencie zagrożenia stanęli ramię w ramię. Wszystkie grupy społeczne od chłopów poprzez robotników do inteligentów. Młodzi i starsi. I dziś nam jest potrzebna taka solidarność, w czasach, gdzie nie brakuje zagrożeń musimy być razem – zaakcentował starosta.
Ku Czci Poległych
Starosta Zbigniew Duda okolicznościową wiązankę kwiatów złożył również wspólnie z burmistrzem Miasta i Gminy Kunów Lechem Łodejem pod pomnikiem Ku Czci Poległych na kunowskim rynku. W uroczystości wzięli także udział członkowie Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

kościółkosicol 1kosciol 3d1

d2d3

d5IMG_0003 IMG_0007 IMG_0038 IMG_0065 IMG_0069 IMG_0071 IMG_0074 IMG_0076 IMG_0080 IMG_9971 IMG_9975 IMG_9977 IMG_9989 IMG_9996