Ostatkowe podróże licealistów Broniewskiego

Licealiści Broniewskiego wybrali się w niezwykłą podróż – w krainę smaku, zapachu i kulinarnych pyszności Europy. Już po raz kolejny nauczyciele języków obcych i uczniowie LO nr III przygotowali spotkanie kulinarne, zachęcające do poznania kultury europejskiej i tradycji związanych z kuchnią poszczególnych państw.
Wspaniała podróż dedykowana potrawom z Anglii, Francji, Niemiec i Rosji przeniosła uczniów w świat pełen aromatów i wyszukanych smaków. Można było spróbować ziemniaczaną sałatkę niemiecką, Sachertorte (tort), pikantne kiełbaski curry i tradycyjne strucle jabłkowe. Kuchnia angielska kusiła naleśnikami, ciastem marchewkowym, oponkami, rogalikami, ciastem brownie i tostami z masłem orzechowym.

   

Francuskie sery, croissanty, tarty ze szpinakiem, warzywami, jabłkami i wiśniami tworzyły niesamowitą ucztę dla oczu i kubków smakowych. Natomiast rosyjskie pielmieni, pierożki, bliny, barszcz i ciasta naszpikowane bakaliami już od wejścia zachęcały swym aromatem do skosztowania i poznania smaków nie tylko potraw europejskich ale również azjatyckich. To przyjemne dla wszystkich spotkanie na długo pozostanie w pamięci, a może nawet stanie się motywacją do wypróbowania przepisów i podróży do krajów europejskich, gdzie można będzie doskonalić języki obce, podążając za wyśmienitymi smakami.

E. Gablewska