Orły dla Niepodległej

Podniosły, patriotyczny, ale i radosny charakter miały uroczystości, które odbyły się w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Był turniej strzelecki, koncert pieśni patriotycznych, rajd z pochodniami, fajerwerki, a każdy z uczestników powiatowych uroczystości otrzymał biało-czerwone rozety oraz brązowe repliki orzełków legionowych.

Obchody Dnia Niepodległości w powiecie ostrowieckim dobiegły końca. Jak co roku, oddając hołd poległym odbyła się uroczysta msza święta. Pod pomnikiem Marszałka delegacje, w tym reprezentacja Zarządu i Rady Powiatu – Starosta Zbigniew Duda, Wicestarosta Eligiusz Mich oraz Wiceprzewodniczący Rady – Jarosław Piotr Kopański, złożyły wieńce.

Radość z wolności

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, by podniosłe obchody rocznicy odzyskania niepodległości uczynić bardziej radosnymi, Powiat Ostrowiecki zorganizował kilka ciekawych imprez. Odbył się, nawiązujący do tradycji przedwojennych, turniej strzelecki oraz koncert pieśni patriotycznych.

Do miejsc pamięci z piosenką

Wielkim zainteresowaniem cieszył się Rajd Gwieździsty „Orły dla Niepodległej”.

Z czterech różnych kierunków powiatu ostrowieckiego: z Karczmy Miłkowskiej, Denkowa, Bodzechowa i Szewny, odwiedzając i zapalając znicze przy miejscach pamięci wyruszyło ponad 260 osób.

– Wybrałam trasę miejską, bo idę z całą rodziną – ja, mąż i trójka naszych dzieci. Śmiem twierdzić, że moja córka jest najmłodszym uczestnikiem rajdu – ma dopiero 3 miesiące. Za rok na pewno też pójdziemy – mówi jedna z uczestniczek.

Znakiem rozpoznawczym uczestników były przypięte do odzieży biało-czerwone rozety.

– Doskonała lekcja historii. Trasy rajdu zostały tak opracowane, abyśmy mogli oddać hołd poległym, paląc znicze przy ich mogiłach – powiedział jeden z harcerzy. – To ciekawa forma uczczenia Święta Niepodległości. Jest zaduma nad przemijaniem, wolnością oraz radość i śpiew.

Orzełki dla mieszkańców – nowa tradycja

W punkcie zbiorczym rajdowych grup, w siedzibie starostwa uczestnicy oprócz herbaty i tradycyjnego rogala Marcińskiego otrzymali repliki orzełków legionowych.

– Narodziła się nowa tradycja. Osoby, które wspólnie z nami świętowali otrzymali orzełki w kolorze brązowym. W przyszłym i kolejnym roku będą to odpowiednio srebrne i złote orły – powiedział Zbigniew Duda, Starosta Ostrowiecki. – Pragniemy, aby to święto jednoczyło mieszkańców powiatu i było na tyle atrakcyjne, aby wszyscy bez względu na wiek i pełniącą na co dzień funkcję chcieli w nim uczestniczyć.

Pochodnie i pokaz fajerwerków

W asyście policji, trzymając w rękach pochodnie uczestnicy rajdu przemaszerowali pod Pomnik Marszałka Piłsudskiego, gdzie po wspólnej modlitwie za Ojczyznę, przekazaniu Ognia Niepodległości oraz śpiewie pieśni patriotycznych wraz z zaproszonymi gośćmi, mieszkańcami powiatu oraz „Perłami” Ryszarda Góry obejrzeli pokaz sztucznych ogni.

– Przyszłam na obchody wraz z wnuczkiem. Bardzo mi się podobało, a szczególnie występ młodych wokalistek – mówi Marta Jurys. – Wnuczkowi natomiast najbardziej podobały się oczywiście fajerwerki.

Dowodem, że impreza podobała się mieszkańcom, może być fakt, iż pomimo zakończenia uroczystości, plac pod pomnikiem nie pustoszał. Mieszkańcy robili zdjęcia, puszczali lampiony, a harcerze złożyli ślubowanie.

Organizatorem obchodów był Powiat Ostrowiecki wraz z Hufcem ZHP Ostrowiec oraz Jednostką Strzelecką „Strzelec”.