O życiu z cukrzycą

Po raz szósty pod patronatem Starosty Ostrowieckiego odbyła się Konferencja Naukowo-Szkoleniowa pod hasłem „Jak żyć z cukrzycą?” zorganizowana przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych starostwa powiatowego w ramach Światowego Dnia Walki z Cukrzycą.

Mieszkańcy powiatu zmagający się z tą chorobą mogli wysłuchać wykładów, m. in. na temat zdrowego stylu życia, zapobiegania chorobom cywilizacyjnym, cukrzycy mózgu czy indeksu glikemicznego.

– Zainteresowanie udziałem w konferencji jest w każdym roku bardzo duże, co mobilizuje nas do kontynuowania tego typu działań – powiedziała Anna Męczkowska, naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych ostrowieckiego starostwa. – Celem tych spotkań jest zwrócenie uwagi na globalny wymiar cukrzycy, zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat tej choroby oraz związanych z nią powikłań, a także promowanie właściwych działań profilaktycznych.

Konferencję uroczyście otworzył starosta ostrowiecki Zbigniew Duda.

– Bardzo nas cieszy, że mieszkańcy powiatu ostrowieckiego są tak chętni, aby się edukować i wysłuchać, jak radzić sobie z cukrzycą w codziennym życiu – powiedział starosta ostrowiecki Zbigniew Duda. – Na tę chorobę zapada niestety coraz więcej osób. Konferencje takie jak te organizowane przez Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim mają pomóc chorym żyć z cukrzycą. To jedne z wielu działań prozdrowotnych, jakie prowadzimy, a wszystko po to, aby nasi mieszkańcy mieli jak największą wiedzę i byli świadomi, jak ustrzec się przed chorobami cywilizacyjnymi takimi jak cukrzyca.

Wykłady dla mieszkańców powiaty ostrowieckiego wygłosili eksperci: dr n. med. Grażyna Majcher-Witczak – Prezes Oddziału Świętokrzyskiego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, dietetyk Wojciech  Wilk oraz  dr n. med. Monika Pliszka  – Katedra Biologii Ogólnej i Parazytologii Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Konferencję zakończył występ artystyczny i słodki poczęstunek. Tradycyjnie, w holu Zespołu Szkół nr 3 odbywał się kiermasz stroików świątecznych.

dsc_7204dsc_7206dsc_7213dsc_7248dsc_7230dsc_7221 dsc_7233 dsc_7236 dsc_7222dsc_7226