Noce Biologów

Młodzież pierwszych klas biologiczno-chemicznych z LO nr II im. J. Chreptowicza postanowiła w ubiegłym tygodniu rozpocząć weekend od wyjątkowo ciekawych naukowych zajęć. Piątkowe popołudnie spędziła w salach laboratoryjnych UMCS w Lublinie i UJK w Kielcach. W ramach ogólnopolskiej edycji „Noc Biologów” uczniowie wzięli udział w ćwiczeniach laboratoryjnych i serii wykładów na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS oraz na Wydziale Matematyczno–Przyrodniczym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

15995918_1147507722030599_2001650019_n   20170113_170455
– Wyższe uczelnie przygotowały tak dużo różnych naukowych atrakcji, że nawet podczas kilku godzin nie sposób było skorzystać ze wszystkich – mówi uczennica Zuzanna Wiecheć. – Ale za to każdy mógł wybrać dla siebie to, co go najbardziej interesowało.
Największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się laboratoryjne ćwiczenia pod okiem akademickich wykładowców oraz studentów Kół Naukowych. Na lubelskim uniwersytecie „najmodniejsze” tematy to: „Zobaczyć niewidzialne – laboratorium biologii molekularnej od środka”, „Pachnący świat cząstek biologicznych”, „I Ty możesz zostać detektywem”, „Roślina jako źródło leku naturalnego”, „Chcesz zobaczyć raka? – hodowle komórek nowotworowych in vitro”, „Tajemnice krwi”, „Roślina jako źródło leku naturalnego”, a na uniwersytecie kieleckim wśród najpopularniejszych tematów były: „Otwieramy serce przed Tobą! Sekcja serca ssaka”, „Anatomia zwierzęcia laboratoryjnego”, „Technika wiązania węzłów chirurgicznych”, „Inżynieria genetyczna w pigułce i otrzymywanie DNA”. Wykorzystując różne rodzaje mikroskopów i technik mikroskopowania, licealiści wykonywali ciekawe badania (obserwowali np. „Komórkę w mikrowymiarze”).

16122000_1206894479390072_991521903_o   1

– W salach wykładowych najwięcej słuchaczy było zainteresowanych wykładami dotyczącymi współczesnego życia – mówi uczennica Natalia Kuziemka. – Niesamowicie szybki rozwój nauk związanych ze zdrowiem i kondycją człowieka, z genetyką czy biotechnologią intryguje nie tylko ludzi wtajemniczonych w świat nauki. Gorące tematy jak np. genetycznie modyfikowana żywność, oddziaływanie substancji psychoaktywnych na mózg i układ nerwowy człowieka, klonowanie zwierząt hodowlanych, zapłodnienie in vitro wzbudzają chyba u każdego człowieka chęć poznania istoty problemu.
Dlatego naukowcy z UJK i UMCS prezentowali ważne i obecnie bardzo absorbujące tematy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również takie zagadnienia jak: „Szczepić się czy nie szczepić?”, „Prognozy na długowieczność”, „Czy skazani jesteśmy na otyłość?”, „Cholesterol – przyjaciel czy wróg?”, „Znaczenie biobanków we współczesnej medycynie”, „Neurochemia używek”, „Uzależnienie od gier RPG”, „Dwie płcie , dwa mózgi”.
– „Noc Biologów” to szereg imprez. Poza wykładami, warsztatami, pokazami i ćwiczeniami laboratoryjnymi podziwialiśmy różne wystawy – dodaje uczennica Katarzyna Janiszewska. – Wszystko razem okazało się tak ciekawe i niecodzienne, że z chęcią zostalibyśmy jeszcze dłużej…

Z perspektywy zarówno uczniów, jak i nauczycieli (Joanny Żelaznej-Żak, Małgorzaty Słowik, Ewy Studzieżby, Agnieszki Kowalskiej i Piotra Żaka) było to bardzo pożytecznie i intensywnie spędzone popołudnie. Młodzież zainspirowana do zgłębiania wiedzy z zakresu biologii i chemii już dopytuje o następny wyjazd na wyższe uczelnie. A nauczyciele „Chreptowicza” współpracujący z UMCS i UJK z satysfakcją planują kolejne działania, które nie tylko znów zachwycą, ale i wpłyną na przygotowanie uczniów do zdawania matury na poziomie rozszerzonym z biologii i chemii. Taki jest główny cel współpracy LO nr II im. J. Chreptowicza z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach i Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

20170113_154205 20170113_153801