Niezwykłe prace Łukasza Pasternaka

9 maja 2018 roku w gościnnych progach Galerii Fotografii odbyła się wystawa twórczości artystycznej Łukasza Pasternaka, absolwenta Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim, obecnie uczestnika WTZ na ul. Żabiej, połączona z licytacją jego prac.

Łukasz  to młody, utalentowany, wrażliwy artysta oraz niezwykle skromny człowiek. Podczas nauki w Zespole Szkół Specjalnych w Ostrowcu Św. ujawniły się jego zdolności plastyczne rozwijane przez nauczycieli, dzięki którym tworzył prace w wielu ciekawych technikach, brał udział w licznych krajowych i międzynarodowych konkursach.

W 2009 roku odbyła się pierwsza wystawa rysunków w galerii „Uwaga schody!” w ostrowieckim BWA. W 2012 roku w ZSS powstała mini galeria prac Łukasza. W 2011 roku życie i twórczość młodego twórcy przybliżyła mieszkańcom Ostrowca Św. Lokalna.TV w reportażu „Rykowisko Janickie”. Obecnie artysta większość swoich prac tworzy w technice wypalania w drewnie, które powstają podczas zajęć w WTZ na ul. Żabiej oraz w zaciszu domowym inspirowane malowniczą przyrodą Janika, którego jest mieszkańcem. Łukasz interesuje się również fotografią i malarstwem.

Wystawione tym razem prace wykonane zostały różnymi technikami, wszystkie zachwycały bajkową kolorystyką, odzwierciedlały niezwykłe postrzeganie świata przez młodego niepełnosprawnego artystę. Na zaproszenie Łukasza i dyrektora ZSS, Magdaleny Wykroty-Skóry odpowiedziało wielu znakomitych gości, sympatyków talentu absolwenta szkoły specjalnej. Wiele spośród pokazanych prac trafiło do przedstawicieli gminy Kunów, na czele z panem burmistrzem Lechem Łodejem, który aktywnie wspiera rozwój twórczości Łukasza. O stylu wypowiedzi artystycznej autora przedstawionych obrazów w niezwykle ciekawy sposób wypowiedział się ostrowiecki artysta plastyk Tadeusz Kurek, dzięki czemu licytowane obrazy osiągały coraz wyższe ceny. Podczas licytacji do gości – darczyńców trafiło ponad 20 obrazów, na rozwój talentu Łukasza pozyskano 2875 zł. Licytację prowadziła nauczycielka ZSS Elżbieta Wypchło. Ta niezwykła uroczystość była pierwszą w ramach obchodów 25-lecia Zespołu Szkół Specjalnych oraz przypadającego w maju Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.