Nie zapominają o historii i ludziach ją tworzących

Uczniowie z “Chreptowicza” wzięli udział w warsztatach Projektu BohaterOn i w dowód  wdzięczności za heroiczną postawę uczestnikom walk o stolicę – Powstańcom wysłali podziękowania.

„BohaterOn – włącz historię” to ogólnopolski projekt, którego ideą jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Realizacja projektu stanowi z jednej strony hołd złożony wszystkim bohaterom walczącym o wolną Polskę, a z drugiej strony jest promowaniem patriotycznych postaw i narodowej tożsamości. Celem kampanii jest zapisanie w świadomości Polaków niezwykle ważnych w historii narodu wydarzeń z przeszłości ukazanych przez pryzmat tysięcy indywidualnych historii Powstańców. To właśnie tym bohaterom należą się podziękowania i pamięć za patriotyczny heroizm. Projekt umożliwił wyrażenie tego poprzez wysłanie żyjącym Powstańcom pocztówki z życzeniami. Takie kartki przekazali również uczniowie i nauczyciele LO nr II im. J. Chreptowicza. Do adresatów trafią za pośrednictwem Muzeum Powstania Warszawskiego po zakończonej kampanii.
– Włączając się w tę akcję, przyczyniamy się do rozwoju dialogu międzypokoleniowego i pokazujemy, że pamiętamy o historii swojego kraju i o ludziach, którzy walczyli o jego wolność – mówi Sławomir Miszczuk, dyrektor szkoły, nauczyciel historii. – Kierując do uczestników walk o stolicę osobiste podziękowania, wyrażamy wdzięczność za heroiczną postawę i wyrażamy szacunek.

2                         3
Zaangażowanie „Chreptowicza” w patriotyczną akcję, to również udział w projektowych warsztatach przeprowadzonych przez głównego organizatora projektu Fundację Sensoria.
– Nasza Fundacja wybrała do warsztatów LO nr II im. J. Chreptowicza jako reprezentanta wszystkich szkół ponadpodstawowych województwa świętokrzyskiego – mówi Katarzyna Kaźmierczyk, przedstawiciel Fundacji z Wrocławia. – Sporządzając wykaz 16 zaproszonych szkół (z każdego województwa po jednej), kierowaliśmy się rankingami edukacyjnymi prezentującymi wyniki najlepszych szkół w Polsce.
W zajęciach warsztatowych uczestniczyli uczniowie humanistyczno-lingwistycznej klasy uniwersyteckiej.
– Warsztaty były dla nas wyjątkową lekcją historii – mówi uczestniczka Zuzanna Łakomiec z klasy 1c. – Dzięki niej poszerzyliśmy swą wiedzę o wiele ważnych i ciekawych faktów, które zostały ukazane z perspektywy uczestników Powstania. Myślę, że ten sposób edukowania młodzieży – uczenie historii poprzez ukazywanie sylwetek i poruszających losów Bohaterów tamtych walk – jest bardzo skuteczny. Każda relacja Bohatera z pewnością utkwiła w pamięci każdego z nas.
– Podczas warsztatów mieliśmy też okazję obejrzeć film „Powstanie Warszawskie” stworzony przez wideoblogerów i zamieszczony na kanale programu internetowego „Historia bez cenzury” – dodaje Maciej Zdybski z klasy 1c. – Graliśmy w grę edukacyjną „Cenzura” i dyskutowaliśmy w pogadankach na temat uniwersalnych wartości. Wszystko było bardzo wciągające…
Opinie uczniów podziela też zaproszony przez szkołę historyk Marek Wójcicki z Muzeum Historyczno-Archeologicznego, który wielokrotnie włączał się w rozmowy podczas warsztatowych zajęć.
Ogólnopolska akcja BohaterOn znalazła wśród „Chreptusów” wielkie uznanie, a organizatorki prowadzące warsztaty nie ukrywały zadowolenia z ich zaangażowania w realizację projektu. Akcja BohaterOn została zorganizowana po raz drugi we współpracy m. in. z Muzeum Powstania Warszawskiego, Telewizją Polską, Radiem Polskim i Pocztą Polską.

1                     1