Naukowcy z UMCS w „Broniewskim”

W ubiegłym tygodniu Liceum Broniewskiego odwiedzili niecodzienni goście – naukowcy z Zakładu Historii Literatury i Teorii Literatury Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie: dr Małgorzata Medecka, dr Anna Tryksza i dr Tomasz Lawenda. Przyjechali do Broniewskiego w związku z objęciem przez uniwersytet patronatem naukowym klas humanistycznych. 

Wykładowcy przeprowadzili wspólne z uczniami konwersatoria na temat analizy i interpretacji tekstu poetyckiego,  dedykowane wszystkim uczniom, a w szczególności tym, którzy zamierzają zdawać egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Odbyły się cztery warsztaty osobno dla klas: 1a, 2a, 3a – humanistycznych i 2b – lingwistycznej z rozszerzonym językiem polskim. Młodzież była zachwycona zajęciami. W bardzo miłej, bezpośredniej atmosferze uczniowie rozmawiali o najgłębszych tajnikach tekstu lirycznego, mieli możliwość wspólnego rozwiązywania problemów, związanych z tekstem, a pojawiających się w trakcie ćwiczeń. To bardzo cenne doświadczenie dla licealistów, którzy utrwalili sobie technikę omawiania tekstu poetyckiego, co jest wymagane na egzaminie maturalnym z j. polskiego. Poznali też kadrę naukową i jakież było ich zdziwienie, kiedy okazało się, że nie są to niedostępni wykładowcy w akademickich togach, ale bardzo mili, bezpośredni w kontakcie ludzie, którzy włożyli całe serce i wiedzę w pracę z licealistami. Naukowcy natomiast byli zachwyceni szkołą: wyposażeniem pracowni, funkcjonowaniem szkoły, klimatem, jaki ona tworzy dla każdego ucznia. A ponieważ są przede wszystkim humanistami, zachwycili się także położeniem szkoły i tym niepowtarzalnym klimatem pięknego, zacienionego parku, w którym szkoła się znajduje.

W związku z tym, że UMCS objął patronatem naukowym klasy humanistyczne Broniewskiego, podobne zajęcia będą się odbywać cyklicznie. Obejmą nie tylko zagadnienia dotyczące j. polskiego. Już w maju do liceum przyjadą wykładowcy Instytutu Historii i Katedry Prawa, a w najbliższej przyszłości uczniowie liceum po raz kolejny wyjadą na wykłady i ćwiczenia do Lublina. Działania, które obejmuje patronat, mają przekonać licealistów i przyszłych uczniów liceum, że na rynku pracy jest nadal duże zapotrzebowanie na humanistów i to nie tylko prawników, ale też edytorów, logopedów, psychologów, lingwistów. Szkoła zapewnia taki sposób kształcenia, żeby umożliwić ten wybór przedmiotów na maturze tak, aby każdy miał dostęp do wszystkich tych kierunków studiów. I o to przede wszystkim chodzi, o dobro ucznia i komfort jego kształcenia.

   Nowy film (20).Film_Migawka   Nowy film (21).Film_Migawka

Nowy film (19).Film_Migawka   Nowy film (23).Film_Migawka