Nauczyciele „Ekonomika” podnoszą swoje umiejętności

Od 12 lat uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ostrowcu (popularny „Ekonomik”) wyjeżdżają na zagraniczne staże. W tym roku przyszła pora na nauczycieli. Grupa 10 nauczycieli przedmiotów zawodowych i języka angielskiego odbyła tygodniowy kurs językowy w Portsmouth w Wielkiej Brytanii.

Kurs przygotowała organizacja goszcząca ETN, która ma swoje przedstawicielstwa także ww Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i Bułgarii. Szkoła współpracuje z tą instytucją wa zakresie praktyk uczniowskich od wielu lat. W czasie tygodniowego pobytu w Anglii (w ferie zimowe br.) uczestnicy kursu obok zajęć językowych zostali przyjęci przez burmistrza, który osobiście oprowadził grupę po siedzibie władz miasta. Nauczyciele wizytowali też jedną z miejscowych szkół zawodowych i mieli okazję z bliska przyjrzeć się, jak wygląda placówka i kształcenie zawodowe w Wielkiej Brytanii.

Oprócz obowiązków czekały też uczestników kursu przyjemności: zwiedzali Portsmouth – miasto portowe; odbyli wycieczkę do Winchester – miasta określanego miane m perły południowej Anglii i uważanego za pierwszą stolicę kraju, gdzie znajduje się jedna z większych na terenie Europy katedr, wzniesiona w XI wieku; w drodze powrotnej kilka godzin spędzili w Londynie i mieli okazję zwiedzić także dzisiejszą stolicę kraju.

Wyjazd do Anglii był w całości sfinansowany ze środków Programu Erasmus+ w ramach projektu kształcenia kadry. Projekt przygotowała i wdrażała jako koordynator pani Marta Jarecka we  współpracy z paniami Iwoną Pietrzyk i Iloną Marzec. Uczestnikom wyjazd dostarczył wielu wrażeń, był też pouczający, umożliwił doskonalenie umiejętności językowych i przyczynił się wzbogacenia warsztatu metodycznego, co przełoży się na pracę z młodzieżą. Teraz bowiem, w ramach dalszej realizacji projektu, nauczyciele będą wykorzystywać zdobyte doświadczenia w swojej pracy i dzielić się nimi z kolegami.