Narada u strażaków

Wicestarosta Andrzej Jabłoński uczestniczył w naradzie rocznej, zorganizowanej przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Św. O dotychczasowych sukcesach jak i wyzwaniach na przyszłość mówili komendant st. bryg. Robert Grudzień i jego zastępca st. kpt. Tomasz Łyjak. W spotkaniu uczestniczył poseł Andrzej Kryj, włodarze gmin oraz przedstawiciele różnych instytucji.

Sukcesy i wysoka ocena pracy strażaków jest efektem świetnej atmosfery wokół jednostki. Współpraca z samorządami różnych szczebli, instytucjami, efektywne pozyskiwanie sprzętu z dofinansowaniem z funduszy zewnętrznych to wspaniały obraz straży pożarnej w powiecie ostrowieckim. Gratuluję komendantowi Grudniowi aktywności i życzę kolejnych sukcesów- powiedział wicestarosta Andrzej Jabłoński.

Na terenie Ostrowca Św. funkcjonują dwie Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze, a całodobową służbę pełni zawsze 20 strażaków. W trakcie ubiegłego roku funkcjonariusze musieli interweniować 1114 razy. W 643 przypadkach były to miejscowe zagrożenia, 429 wyjazdów kierowano do pożarów, a 42 interwencje określono jako fałszywe alarmy.

Ważnym aspektem działań strażaków są szkolenia oraz ćwiczenia, które pozwalają nabierać nowych doświadczeń. Przekłada się to później na jakość pracy w trakcie akcji. Innym, ale równie istotnym elementem codziennej pracy jest prewencja społeczna i akcje edukacyjne.

Podczas spotkania rozmawiano również o działających na terenie powiatu jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych. Obecni podkreślali, dużą gotowość i chęć do pracy funkcjonariuszy. Dzięki pozyskiwaniu sprzętu i dofinansowań z ministerstw OSP stają się kluczowymi elementami poprawiającymi bezpieczeństwo mieszkańców w gminach.

Szczególnie interesująca była prezentacja nowego sprzętu pozyskanego przez ostrowieckich strażaków.