Najlepszy w województwie innowacyjny pomysł techniczny uczniów z Ostrowca

Pierwsze miejsce w kategorii  „Pomysł techniczny” tegorocznej Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości eliminacji okręgowych zajęli zespołowo uczniowie ostrowieckich szkół ponadgimnazjalnych: Magdalena Moskal i  Angelika Jewiak  (z LO nr II im. J. Chreptowicza) oraz Michał Szwagierczak (z ZS nr 3 THM). Ich wspólny projekt „System wtórnego wykorzystania szarej wody” został uznany za najlepszą w województwie świętokrzyskim pracę konkursową  Bloku A – Innowacje techniczne.

Co takiego innowacyjnego zaproponowali uczniowie? Wychodząc naprzeciw problemom związanym z oszczędnością wody pitnej, zaproponowali łatwy w konstrukcji, prosty w obsłudze i mogący znaleźć zastosowanie w każdym gospodarstwie domowym, łazience i toalecie, system, który znacznie zmniejsza zużycie wody poprzez jej wtórne wykorzystanie, a co za tym idzie zmniejsza też koszty pozyskiwania wody z wodociągu i odprowadzania jej do kanalizacji. Przeznaczeniem systemu jest gromadzenie w zbiorniku wody pochodzącej z prysznica, wanny lub pralki celem ponownego jej wykorzystania do spłukiwania toalet. Dzięki zaaplikowanym w zbiorniku preparatom dezynfekującym i zabarwiającym wodę na dowolny kolor użytkownicy zachowują czystość w połączeniu z estetyką.

Magda, Angelika i Michał zanim bardzo szczegółowo przedstawili Organizatorowi, Polskiemu Związkowi Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów, sposób realizacji swojego projektu, to dokładnie przeanalizowali rynek urządzeń i systemów do ponownego wykorzystania szarej wody na świecie i w Polsce.

– Zapoznaliśmy się również z przepisami dotyczącymi szarej wody w różnych krajach. Okazało się, że w Polsce, pomimo rosnących cen wody i ścieków, nie ma uwarunkowań prawnych odnoszących się do wykorzystania szarej wody, zaś systemy oferowane przez firmy są tak drogie, że przeciętnego „Kowalskiego” nie stać na ich zakup. Zwrot inwestycji może nastąpić w przedziale 10-20 lat, co nie napawa optymizmem – mówią olimpijczycy. – Dzięki naszemu systemowi jesteśmy w stanie zmniejszyć wydatki na wodę ok. 30% i zaoszczędzić od 330 do 600 zł rocznie. Biorąc pod uwagę koszty wykonania systemu ok. 300 zł możemy stwierdzić, że zwrot nakładów inwestycyjnych nastąpi w przedziale od 6 miesięcy do 1 roku. Ponadto system jest prosty w obsłudze i sprawny w działaniu.

–  Inspiracji do napisania tego projektu dostarczył mi wujek, który ma swój ekologicznym dom, a w nim także własną oczyszczalnię ścieków – mówi Magdalena Moskal. – To on pokazał mi różne interesujące urządzenia i mechanizm działania tych ekosystemów, i bardzo mi się to spodobało.

A  innowacyjny pomysł Magdy, Angeliki i Mateusza tak się spodobał komisji konkursowej, że uznała ich projekt w kategorii POMYSŁ TECHNICZNY za bezkonkurencyjny w województwie świętokrzyskim.

Gratulacje dla zwycięzców i ich merytorycznych opiekunów – nauczycieli, Joanny Żelaznej- Żak i Radosława Moskala.