Nagrodzona za przedsiębiorczość młodzież z „Chreptowicza” była w Szwajcarii

Wycieczka do Szwajcarii to główna nagroda dla zwycięzców projektu „Firma marzeń” realizowanego przez Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu wspólnie z Urzędem Marszałkowskim, a współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach programu współpracy z nowymi krajami Unii Europejskiej.

Pięcioosobowy zespół uczniów z LO nr II im. J. Chreptowicza dzięki oryginalnemu pomysłowi na własną firmę i świetnie opracowany jej biznesplan wygrał wizytę studyjną do Szwajcarii. Aneta Bień, Berenika Mazur, Oliwia Jelonek, Mateusz Sitarski i Kacper Maj świetnie opracowali biznesplan, a koncepcję swojej firmy zaprezentowali podczas konkursowego finału. Firmę, która poprzez odzież z nowoczesnym wzornictwem promuje region świętokrzyski, nazwali Yaga. Projekty ubrań inspirowane pięknem świętokrzyskiego krajobrazu i bogactwem kulturowym nawiązują do naturalnych zasobów regionu oraz legend np. o łysogórskich czarownicach.

img_2616   img_3094

Realizacja projektu „Firma marzeń” w ramach programu „Góry Świętokrzyskie naszą przyszłością” pozwoliła uczniom nabyć umiejętności związane z prowadzeniem biznesu w taki sposób, by odnieść sukces. Tygodniowy pobyt w Szwajcarii okazał się dla uczniów nie tylko wspaniałą atrakcją turystyczną, ale też lekcją z przedsiębiorczości i zarządzania .

– Ideą wizyty zatytułowanej „Dualny system edukacji w Szwajcarii oraz wspieranie przedsiębiorczości i innowacji” było zapoznanie uczestników z przykładami dualnego kształcenia zawodowego – mówi nauczyciel koordynujący projekt, Wiesława Kaczmarska.

img_3111   img_3810

– Wizyta podzielona była na dwie części: do południa każdego dnia wizytowaliśmy w różnych instytucjach i koncentrowaliśmy się na poznawaniu szwajcarskiego systemu kształcenia, a po południu na zwiedzaniu najbardziej urokliwych miejsc w pięknej Szwajcarii – informuje dyrektor LO nr II, Sławomir Miszczuk, również uczestnik studyjnego wyjazdu.

– Odwiedziliśmy kilka szkół i uniwersytetów w różnych rejonach Szwajcarii – mówi Aneta Bień. – Tam były spotkania i zajęcia prowadzone przez dyrektorów, nauczycieli, wykładowców, studentów i uczniów. Opowiadali nam m. in. o systemie edukacji zupełnie innym niż polski system kształcenia. Poznawaliśmy warsztaty pracy szwajcarskiej młodzieży, zwiedzaliśmy zaplecze dydaktyczne placówek oświatowych, np. Wyższej Szkoły Zarządzania i Turystyki kształcącej młodzież w trzech sekcjach językowych. Profesor Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Sierre, przedstawiając ofertę kształcenia uniwersyteckiego, zachęcał nas do podejmowania u nich studiów. Wielka otwartość na studentów zagranicznych i realna wizja kontynuacji nauki w Szwajcarii są zachęcające.

img_3920        img_3449

– Byliśmy też z wizytą w inkubatorze przedsiębiorczości oraz w UniverCite – centrum innowacji – opowiada Berenika Mazur. – Są to instytucje zorientowane na edukację, badania naukowe i wspieranie innowacji. Bardzo mi się podoba, że jest to przestrzeń otwarta dla wszystkich, a spotkania studentów, badaczy i pasjonatów sprzyjają tworzeniu innowacyjnych i interdyscyplinarnych projektów naukowo-badawczych.

– Do gustu bardzo przypadła mi globalna platforma, gdzie amatorzy nowych technologii mają bezpłatny dostęp do najnowszych rozwiązań cyfrowych i mogą rozwijać swoje projekty, tworząc prototypy produktów za pomocą innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Jest to także miejsce dzielenia się wiedzą, dzięki czemu powstają nowe idee i produkty – dodaje Kacper Maj.

Młodzież z „Chreptowicza” odwiedziła też firmy oraz przedsiębiorstwa, w których odbywają się staże i praktyki zawodowe. Uczestnicy wycieczki zobaczyli m. in. wytwórnię czekolady, gdzie brali udział w warsztatach oraz serowarnię, gdzie obserwowali produkcję regionalnych serów połączoną z degustacją lokalnych potraw.

– Mieliśmy okazję zobaczyć największy teren uprawy szwajcarskiej winorośli – miejsce wpisane do rejestru światowego dziedzictwa Unesco – dodaje Mateusz Sitarski. – Byliśmy też w zakładach rolniczych, cukierniczych i piekarniczych. Wszędzie przyglądaliśmy się, jak te firmy funkcjonują i jak są zarządzane. Podczas zwiedzania ich towarzyszyli nam przedsiębiorcy, producenci, pracownicy, studenci i praktykanci. Odbyliśmy spotkania ze specjalistami w różnych branżach.
Zwiedzanie wszystkich miejsc ujętych w programie wycieczki przebiegało malowniczymi trasami Szwajcarii. Uczniowie „Chreptowicza” wrócili zachwyceni wszystkim, co zobaczyli. Lozanna, rejs statkiem po Jeziorze Genewskimi, średniowieczne zamki, największy las sosnowy w Alpach, parki krajobrazowe z bogatą fauną i florą to nie wszystkie atrakcje, jakie czekały na „Chreptusów”.

img_2953     img_4026
– Niesamowite wrażenia towarzyszyły nam na moście bhutańskim zawieszonym nad przepaścią lub w Muzeum Olimpijskim, gdzie widzieliśmy olimpijski znicz – uzupełnia Oliwia Jelonek. – Ogromne wrażenie zrobiła na nas również siedziba Fundacji im. Jana Michalskiego – polskiego pisarza i wydawcy literatury. To urokliwe miejsce zaprojektowane w formie miasteczka zwróciło szczególną uwagę ze względu na ogromną, bogatą w różnorodne zbiory i niezwykle nowoczesną bibliotekę.
Młodzież z „Chreptowicza” mogłaby jeszcze dużo opowiadać o wspaniałych wrażeniach z Szwajcarii, w której, według nich, „wszystko chodzi jak w szwajcarskim zegarku”.