Młodzież z całego świata na Ziemi Świętokrzyskiej

W powiecie ostrowieckim przebywa obecnie duża grupa osób w ramach Światowych Dni Młodzieży. Część z nich to goście przybyli ze wszystkich kontynentów MAGIS, ponad osiemdziesiąt zaś to grupa młodzieży z Kanady.

Patronem pobytu młodych MAGIS 2016 jest starosta ostrowiecki Zbigniew Duda. Młodzież ta przybyła do naszego powiatu ze wszystkich kontynentów: Ameryki Południowej – Chile, Ameryki Północnej – USA, Afryki – Zimbabwe, Mozambik, Azji – Indie, Europa – Francja, Niemcy, Polska, Australia.

– Dwie grupy w Ostrowcu podejmowały podczas swojego pobytu różne aktywności. Jedna w Muzeum w Krzemionkach w eksperymencie społecznym, druga w Denkowie w eksperymencie artystycznym – mówi artysta Jan Krzysztof Szczygieł, koordynator wizyty.

23 lipca młodzież wyrusza do Częstochowy, by spotkać się z Maryją i odbyć Festiwal Narodów, a 25 lipca podąży do Krakowa na spotkanie z Papieżem Franciszkiem.

Modlitwa na Świętym Krzyżu

20 lipca do Ostrowca przyjechała także 86-osobowa grupa młodzieży z kanadyjskich miast Vancouver oraz Toronto. Pielgrzymi ci przebywają u ostrowieckich rodzin do 25 lipca.

Jednym z punktów pobytu młodych w naszym powiecie była uroczysta msza święta od przewodnictwem ks. bpa Krzysztofa Nitkiewicza na Świętym Krzyżu z udziałem m. in. starosty ostrowieckiego Zbigniewa Dudy.

W programie wizyty młodzieży nie mogło zabraknąć także zwiedzenia Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu w Krzemionkach. Spotkali się tam zarówno pielgrzymi z Kanady, jak i młodzież jezuicka MAG+S, która przez pięć dni wykonywała na terenie Krzemionek prace w ramach wolontariatu.

– Bardzo serdecznie dziękuję Wam za społeczną pracę na rzecz Krzemionek i naszego powiatu. Mam nadzieję, że jesteście zadowoleni z pobytu na Ziemi Świętokrzyskiej. Mam również nadzieję, że mogliście się przekonać, jak wygląda słynna polska gościnność i jeszcze wrócicie do nas w przyszłości, tym razem ze swoimi rodzinami – powiedział starosta Zbigniew Duda.

Starosta wręczył młodzieży pamiątkowe gadżety promocyjne powiatu ostrowieckiego. Wizytę zakończył wspólny poczęstunek.

DSC_3454 DSC_3394

DSC_3594 DSC_3399 DSC_3573 DSC_3581 DSC_3541 DSC_3386

DSC_3646 DSC_3651 DSC_3640 DSC_3636 DSC_3630DSC_3660

DSC_3668DSC_3669DSC_3623DSC_3677