Miliony dla szpitala

Kolejne dobre informacje dla mieszkańców naszego powiatu w sprawie sytuacji finansowej ostrowieckiego szpitala przekazał podczas konferencji prasowej starosta Zbigniew Duda wraz z dyrektorem ZOZ Rafałem Lipcem.

 – Nasz szpital zyskuje nowe środki finansowe, jest także coraz lepiej postrzegany na zewnątrz – mówi starosta ostrowiecki.

Liczne wizyty starosty i dyrektora szpitala u dyrektor oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach, Małgorzaty Kiebzak, dały rezultaty. Do tej pory z funduszu za nadwykonania, czyli zabiegi wykonane ponad obowiązujący z NFZ kontakt, udało się pozyskiwać ok. 50-60% kwot. Jednak za 2016 r. udało się wynegocjować dużo wyższą kwotę. Dzięki podpisanym 14 lutego 2017 r. aneksom za nadwykonania za ubiegły rok, udało się uzyskać 4 miliony 230 tysięcy złotych, co stanowiło 75,3% niezapłaconych nadwykonań. Zaś łączna kwota nadwykonań w ciągu roku w stosunku do pierwotnej umowy w leczeniu szpitalnym wyniosła 9 milionów 827 tysięcy złotych, z czego NFZ, łącznie z ugodą, zapłacił ostrowieckiemu szpitalowi w sumie 8 milionów 440 tysięcy złotych, co stanowi 85,8%.

– Pani dyrektor rozumie potrzeby naszego szpitala i widzi wysoką jakość wykonywanych przez placówkę usług – dodał starosta Zbigniew Duda.

To jednak nie wszystkie środki, jakie udało się pozyskać z NFZ. Dodatkowo, w pozostałych zakresach, takich jak rehabilitacja, hemodializy czy specjalistyka uzyskano 461 tysięcy złotych. 8 lutego podpisano aneksy dotyczące przesunięć niewykorzystanych środków w ramach umowy z NFZ, a także zapłaty za świadczenia nielimitowe. Pozwoliło to uzyskać środki, m. in. z pakietu onkologicznego w wysokości 929 tysięcy złotych.

Ponadto, zwiększył się kontrakt z NFZ na leczenie szpitalne i na I półrocze, czyli do 30 czerwca 2017 r. jest on wyższy o 1 milion 150 tysięcy złotych od pierwotnego. Od 1 lipca 2017 r. planowana jest zmiana sytemu finansowania na budżetowe oraz wprowadzenie tzw. „sieci szpitali”.

– Niemożliwe stało się możliwe. Naszemu szpitalowi nigdy nie udało się uzyskać tak wysokiej kwoty za nadwykonania. A to wszystko dzięki ogromnemu zaangażowaniu mojemu, Pana Starosty i Zarządu Powiatu – podsumował dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim, Rafał Lipiec.

DSC_8794 DSC_8797