Listen and understand – konkurs języka angielskiego dla gimnazjalistów

19 marca w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Św. odbył się I etap VIII  Edycji Ostrowieckiego Konkursu Języka Angielskiego „LISTEN AND UNDERSTAND”, dla uczniów szkół gimnazjalnych powiatu ostrowieckiego. Patronat honorowy nad konkursem objął Starosta Ostrowiecki, Zbigniew Duda. 

Konkurs z roku na rok zdobywa coraz większą popularność, tym samym wpisując się w  tradycję szkoły. W tym roku w teście językowym udział wzięło 56 uczniów rekrutujących się  z gimnazjów ostrowieckich: PG1, PG3, PG4, Szkoły z Pasją im. Elżbiety Sołtys, Niepublicznego Gimnazjum im. Stanisława Konarskiego, jak również ze szkół ościennych: Kunowa, Bodzechowa,  Bałtowa, Sadowia i Szewny.

Różnorodność ćwiczeń, zaproponowanych przez organizatorów, była dla uczniów sprawdzianem umiejętności rozumienia tekstu słuchanego, jak również doskonałym treningiem przed zbliżającym się egzaminem gimnazjalnym z języka angielskiego. Do II etapu konkursu, który miał miejsce 27 marca zakwalifikowało się 17 uczestników, którzy w I etapie uzyskali najwyższe noty, a wśród nich znaleźli się reprezentanci szkół ostrowieckich, jak również Kunowa, Szewny i Bałtowa.

II etap konkursu odbył się w nowoczesnej pracowni językowej, wyposażonej w słuchawki dla uczniów oraz pulpit centralnego sterowania ze słuchawkami dla nauczyciela, co stworzyło rywalizującym w konkursie optymalne warunki do zaprezentowania swoich umiejętności rozumienia tekstu słuchanego.

Dyrektor Liceum im. St. Staszica, Dariusz Kaszuba uroczyście wręczył dyplomy oraz nagrody rzeczowe Laureatom i osobom wyróżnionym w konkursie, gratulując znakomitej znajomości języka angielskiego i podkreślając znaczenie, jakie ma posługiwanie się językami obcymi we współczesnym świecie. Nagrody ufundowane zostały przez starostwo powiatowe oraz wydawnictwo Pearson, natomiast każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy gadżet z logo szkoły oraz płytę CD z utworami w wykonaniu uczniów, obecnie już absolwentów liceum im. St. Staszica.

Laureatami VIII edycji Konkursu LISTEN AND UNDERSTAND  zostali:

I miejsce – Katarzyna Gruszka – PG 1 w Ostrowcu Św.,

II miejsce ex aequo – Weronika Koperska, Kamil Stawiński – PG 1 w Ostrowcu Św.

Wyróżnienia otrzymali:

  1. Natalia Lewicka – PG 4 w Ostrowcu Św. ,
  2. Dominik Jasiński – PG Szewna,
  3. Kajetan Grudniewski – Niepubliczne Gimnazjum im. S. Konarskiego,
  4. Paweł Sobieraj – PG 4 w Ostrowcu Św.,
  5. Paweł Świercz – PSP w Kunowie

Oczekując na wyniki konkursu, gimnazjaliści mieli okazję wziąć udział w dodatkowych zajęciach w ramach oferty językowej szkoły – języka niemieckiego /B. Kot, M.Borzym/ oraz języka hiszpańskiego /P. Kosmacińska/. Te atrakcyjne i przeprowadzone w niekonwencjonalny sposób zajęcia z pewnością rozbudziły wśród młodzieży zainteresowanie językami obcymi i dostarczyły pozytywnych wrażeń.

Opiekę merytoryczną i organizacyjną na Konkursem sprawowały anglistki, Dorota Waliszczak i Wiesława Grudzień:

„Serdecznie gratulujemy laureatom i wyróżnionym, dziękujemy również wszystkim uczniom za udział w Konkursie, a kolegom i koleżankom anglistom ze szkół gimnazjalnych za przygotowanie podopiecznych do zmierzenia się w trudnej umiejętności, jaką jest rozumienie tekstów w oryginalnej wersji językowej.”