Lekcja historii

„Polska – Tradycje Parlamentaryzmu do 1791 roku” to wystawa, która po raz pierwszy zaprezentowana została w 2009 roku w Parlamencie Europejskim. Teraz dostępna jest dla wszystkich zainteresowanych w starostwie w ramach Ostrowieckich Spotkań z Historią. Uroczyste otwarcie wystawy z udziałem zaproszonych gości i uczniów szkół ponadgimnazjalnych odbyło się 2 czerwca.

Wystawę tworzy 30 okazałych plansz, które chronologicznie pokazują kolejne etapy rozwoju polskiego parlamentaryzmu. Ekspozycję otwiera plansza zawierająca kalendarium ważnych wydarzeń historycznych. Początkowe tablice poświęcone są pierwszym przywilejom nadawanym szlachcie przez króla. Szczególnie akcentowane są zagadnienia związane z partycypacją szlachty w tworzenie nowego ustroju i prawa. Kolejne elementy ekspozycji poświęcone są unii lubelskiej z 1569 roku, konfederacji warszawskiej z 1573 roku, wprowadzającej w wielowyznaniowej Rzeczypospolitej tolerancję religijną, kolejnym wolnym elekcjom, na których szlachta obierała królów Polski, kończąc na tablicy poświęconej pierwszej w Europie konstytucji – Konstytucji 3 Maja.

Inicjatorką stworzenia okazałej wystawy jest Ewa Tomaszewska, posłanka, senator RP, radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego, europoseł IV kadencji Parlamentu Europejskiego w latach 2007-2009. Konsultantem projektu został dr Karol Mazur. Zarówno Ewa Tomaszewska, jak i dr Mazur byli specjalnymi gośćmi podczas otwarcia wystawy w ostrowieckim starostwie 2 czerwca. Wystawę uświetnił wykład dra Karola Mazura, Kierownika Działu Edukacyjnego Muzeum Powstania Warszawskiego. „Wystawa o tradycjach polskiego parlamentaryzmu pokazuje dorobek Polski w kształtowaniu się demokracji w Europie. W dobie integracji europejskiej warto pamiętać, że Polska ma głębsze tradycje parlamentarne niż niejeden kraj Europy” – mówił historyk.

Jak tłumaczyła autorka, ekspozycja powstała po to, aby zaprezentować Europie bogaty polski wkład w budowanie nowoczesnego parlamentaryzmu. „Czułam się dotknięta, gdy parlamentarzyści z krajów zachodnich poklepywali nas po ramieniu mówiąc, że powinniśmy się od nich uczyć demokracji. Ale wiedziałam, że nasze doświadczenia są bogatsze, że tymi osiągnięciami powinniśmy się wymieniać i wzajemnie za nie szanować” – akcentowała eurodeputowana.

Wystawę docenili uczniowie i nauczyciele, podkreślając, że to doskonała i przystępna lekcja historii.

 „Prezentowana wystawa posiada ogromne walory edukacyjne, bowiem w sposób przystępny sposób przybliża widzowi najbardziej chwalebny okres polskiej historii. Chociaż została przygotowana z myślą o odbiorcy zagranicznym, to jednak nie do przecenienia jest jej wartość także dla Polaków, szczególnie młodzieży, która buduje swoje poczucie dumy z przynależności do swojego narodu”- powiedział Karol Wójcik, nauczyciel historii w Katolickim Liceum i Gimnazjum im. Ks. M. Popiela w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Do 25 czerwca wystawę oglądać mogą wszyscy chętni. Jest ona dostępna w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu, tj. od 7.30 do 15.30.

Zorganizowane grupy szkolne prosimy o wcześniejszą rezerwację terminu pod numerem telefonu 41 247 52 71.