Krzemionkowska Odyseja Historyczna

Już w sobotę 22 sierpnia odbędzie się w Krzemionkach niezwykłe spotkanie z historią. Będzie to “podróż w czasie” – od epoki kamienia po okres wpływów rzymskich umożliwiająca poznanie różnych aspektów życia codziennego mieszkańców doliny rzeki Kamiennej (choć także i tych zamieszkujących miejsca odległe od niej). Będzie zatem można zaobserwować, ale też spróbować swych sił w różnych dziedzinach, których rozwój miał miejsce od ok. 5000 do 2000 lat temu.

Liczni rekonstruktorzy, którzy na ten jeden dzień zasiedlą naszą osadę neolityczną i jej okolice, zaprezentują jak obrabiano krzemień oraz jak rozniecano ogień bez użycia zapałek czy zapalniczki. Będzie można również dowiedzieć się jak wykonać łuk i strzały oraz jak z nich korzystać. Nie zabraknie też warsztatów ceramicznych, tkackich, a nawet zielarskich. Będzie można także spotkać rzymskich legionistów, zobaczyć pokaz mody antycznej czy targ niewolników. Zaprezentujemy również uzyskiwanie żelaza w piecu dymarskim, charakterystycznym dla regionu świętokrzyskiego. Będzie to także okazja zobaczyć efekt wypału naczyń glinianych w zagłębionym ognisku.

Zapraszamy do Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki w sobotę 22 sierpnia od 13.00 do 18.00. Bilety w cenie 14 zł do nabycia w kasie muzeum przed wydarzeniem lub w jego trakcie.