Krzemionki coraz bliżej UNESCO

Starosta ostrowiecki Zbigniew Duda i senator Jarosław Rusiecki poinformowali na konferencji prasowej o złożeniu przez pracowników Narodowego Instytutu Dziedzictwa, w imieniu Państwa Polskiego, wniosku o wpisanie Krzemionek na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

– Mamy przyjemność poinformować, że wniosek o wpisanie neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego zostanie złożony w Paryżu 31 stycznia 2018. To ważne wydarzenie, gdyż jest to już ostatnia prosta naszej batalii o docenienie naszej perły historycznej – powiedział starosta Zbigniew Duda.

Podobnie jak w przypadku wielu innych inicjatyw, również w tym wypadku działania starosty Zbigniewa Dudy znalazły wsparcie ostrowieckich parlamentarzystów: senatora Jarosławia Rusieckiego i posła Andrzeja Kryja.

– W ostatnim czasie podejmowaliśmy intensywne działania w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w Narodowym Instytucie Dziedzictwa. Chcieliśmy uzyskać jak największe wsparcie dla wniosku – poinformował senator Rusiecki.

Wniosek w wersji angielskiej został podpisany przez Generalnego Konserwatora Zabytków Magdalenę Gawin przy poparciu premiera Piotra Glińskiego. Teraz trafi do Paryża do siedziby Komitetu Światowego Dziedzictwa. Następnie będzie sprawdzana jego kompletność, a następnie ocena przez międzynarodowych ekspertów. Ocenie będą towarzyszyć wizje lokalne zgłoszonych lokalizacji. Ostatecznie czy Krzemionki, kompleks neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego, zostaną wpisane na listę UNESCO dowiemy się w lipcu 2019 roku. Wtedy Komitet Światowego Dziedzictwa zjedzie się do Bahrajnu, aby przegłosować przedstawione propozycje.