Konkurs polonistyczny dla gimnazjalistów i uczniów klas ósmych szkół podstawowych

Tradycją LO Nr I  im. St. Staszica jest organizowanie już od dziewięciu lat konkursu polonistycznego dla uczniów klas trzecich gimnazjów powiatu ostrowieckiego, a w tym roku również dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych, pt. „Język odbiciem Twojej kultury”. 18 marca 2019r. odbyła się X jego edycja pod honorowym patronatem Pani  Marzeny Dębniak  –  Starosty Ostrowieckiego.

Konkurs przygotowały panie polonistki Dorota Mączka i Katarzyna Szczerbińska, a jego celem jest zwrócenie uwagi młodzieży na kulturę języka polskiego i przyczynienie się do zrozumienia przez nią bezpośredniego związku między kondycją języka, a kształceniem osobowości młodego człowieka.

W murach LO Nr I gościliśmy 25 gimnazjalistów  z takich szkół, jak: Publiczne Gimnazjum nr I, Gimnazjum w Ćmielowie, Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 9 im . Marszałka J.Piłsudskiego, Publiczna Szkoła Podstawowa im. J. Brzechwy w Chmielowie, Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. St. Konarskiego oraz  Szkoła z Pasją im. E. Sołtys.

Przybyłą do nas młodzież przywitał dyrektor Dariusz Kaszuba, który podkreślił, jak ważną rolę pełni świadome i umiejętne posługiwanie się językiem ojczystym oraz życzył uczestnikom powodzenia w zmaganiach z językowymi zawiłościami.  Uroczystość poprowadziły uczennice z klasy 2d: Julia Kargulewicz i Martyna Majewska. Fragment mowy Sędziego  – bohatera „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza zaprezentowała uczennica klasy 2d Julia Malicka, a referaty: „ Savoir vivre w sieci, czyli jak nie łamać zasad netykiety” i „Listy elektroniczne – nowoczesna (i kłopotliwa) forma komunikacji” wygłosiły uczennice klasy 2b: Weronika Kasprzyk i Aleksandra Łojek. Gimnazjaliści mieli również okazję przyjrzeć się typowym błędom językowym, oglądając polimaty „Największe błędy” i wysłuchać dwóch piosenek w świetnym wykonaniu uczennicy z klasy 2c Aleksandry Pawlik.  Następnie udali się do sali polonistycznej naszego liceum, by sprawdzić posiadaną wiedzę i sprawności z zakresu kultury języka, poprawności językowej, frazeologii i etykiety językowej. Podziękowania za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości należą się również uczniom czuwającym nad sprzętem nagłaśniającym: Pawłowi Sobczyńskiemu, Mateuszowi Pawelcowi i Kacprowi Czerwonce oraz uczennicom przekazującym  gościom upominki: Agacie Ogłazie i Joannie Pater.

Zwycięzcom konkursu zostaną wręczone nagrody podczas Dnia Otwartego Szkoły, tj. 24 kwietnia 2019r. Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom organizatorki konkursu bardzo serdecznie dziękują i życzą dalszych fascynacji polonistycznych.

Dorota Mączka i Katarzyna Szczerbińska