Kolejna edycja Eutrapelii w „Chreptowiczu”

Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego nr II im. Joachima Chreptowicza wzięła udział w Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej EUTRAPELIA „Trwajmy mocno w wierze”. Na tegoroczną XIX edycję Eutrapelii klasa 2a przygotowała widowisko „ Ks. Jerzy Popiełuszko – kapłan niezłomny – męczennik walczący o ocalenie najwyższych wartości: wiary, miłości, wolności i prawdy”. Ciekawy program przygotowali uczniowie pod kierunkiem księdza Rafała Kułagi i wychowawczyni Małgorzaty Ordowskiej.

eutr20163646

Uniwersalne przesłanie artystycznego programu wywiedzione zostało z historii życia niezłomnego człowieka, bohatera przedstawienia, księdza Jerzego Popiełuszki – Polaka, który miał odwagę głosić prawdę w czasach trudnych. W role narratorów programu wcielili się: Weronika Partyka, Pamela Woyciechowska, Patrycja Pęczek i Filip Lipka. Wiersze recytowali: Monika Pękalska, Agnieszka Piórkowska, Karolina Szczygieł, Martyna Brodalka, Karolina Kilijańska, Patrycja Kaptur, Patryk Giemza, Patryk Malec i Mateusz Niebieszczański. Nad oprawą komputerową i muzyczną czuwała Izabela Dziewirz. W scenariuszu znalazły się treści związane z działalnością księdza Jerzego Popiełuszki, którego kazania przyciągały rzesze ludzi skupionych, wsłuchanych i szukających wsparcia. Drugoklasiści sięgnęli także do dzieciństwa księdza Popiełuszki, które przybliżył kilkuletni brat uczennicy LO „Chreptowicza” – Armando Woyciechowski. Tegoroczne Eutrapelia nie byłyby tak wyjątkowe bez występu śpiewającego i grającego na gitarze Maćka Nowakowskiego z klasy Id. Na sali widzów nie zabrakło – oprócz przybyłych gości widowisko oglądali i słuchali z zainteresowaniem wszyscy chętni uczniowie.

Dlaczego „Chreptowicz” od początku istnienia Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej ma swój wkład w Eutrapelii? Bo Eutrapelia to dobra zabawa, dobra, czyli wartościowa i przynosząca radość (eutrapelia dosłownie oznacza żartobliwość, wesołość). Jak wiadomo, zabawa odgrywa w ludzkim życiu bardzo ważną rolę. Już greccy filozofowie wskazując podstawy wychowania człowieka, wśród wielu różnych cnót wymieniali również dźwięcznie brzmiącą eutrapelię. Dostrzegli ją nie tylko starożytni mędrcy, ale również wybitni teologowie, m. in. święty Tomasz z Akwinu. Dostrzegają ją również w LO nr II w Ostrowcu Św.
Zwieńczeniem wysiłku uczniów przygotowujących wartościowe widowisko na XIX edycję Eutrapelii będzie udział w finale Festiwalu Kultury Chrześcijaskiej, który odbędzie się 14 czerwca w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli.

eutr20163642