Integracja poprzez muzykę i śpiew

22 września po raz drugi odbył się Festiwal Piosenki Różnej Osób Niepełnosprawnych o Statuetkę Starosty Ostrowieckiego Zbigniewa Dudy. W zabawie wzięło udział 12 placówek – domów pomocy społecznej oraz warsztatów terapii zajęciowej z terenu województwa świętokrzyskiego.

Organizatorami II Festiwalu Piosenki były: Dom Pomocy Społecznej na os. Słonecznym w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Psychicznie Chorych „Barka”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Ostrowiecki.

Wśród gości tegorocznej edycji wydarzenia znaleźli się m.in. wicestarosta Eligiusz Mich, przewodniczący Rady Powiatu Jerzy Brożyna, dyrektor PFRON w Kielcach Andrzej Michalski, Krzysztof Wojtachnio i Paweł Walesic z PCPR.

Celem festiwalu jest przede wszystkim integracja osób niepełnosprawnych oraz zaprezentowanie ich talentów, które są doskonalone poprzez zajęcia muzykoterapii. Na scenie ODS „Malwa” zaprezentowało się w tym roku 12 placówek opieki społecznej – w sumie 58 osób śpiewających solo lub w zespołach. W Jury zasiedli: Ewa Jurkowska- Siwiec, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Ostrowcu Św., Ewa Goworowska, dyrygent chóru Coro Cantorum oraz Gwiazda Festiwalu, polski wokalista Tomasz Różycki, który po prezentacjach dał fantastyczny recital.

Starostwo wspiera dobre inicjatywy

– Jest to już drugie takie wydarzenie i myślę, że nie ostatnie – powiedziała Agnieszka Sobańska, dyrektor DPS w Ostrowcu Św. – Wszyscy zaprezentowali się wspaniale, a wiem, że to dla nich bardzo ciężka praca. Możliwość integracji i pokazania się za scenie przed tak dużą publicznością to nie lada wyzwanie, które w rezultacie daje ogromną radość i wzmacnia poczucie własnej wartości naszych podopiecznych, a to bardzo ważne.

– Były pewne obawy, przede wszystkim organizatorów, czy takie przedsięwzięcie się uda – czy będą uczestnicy, jak wypadną, czy pokonają tremę. Zarówno rok temu, jak i teraz wszystko udało się fantastycznie – mówi wicestarosta Eligiusz Mich, który w ubiegłym roku również był gościem festiwalu. – Jestem zaskoczony bardzo wysokim poziomem wykonawców. W tego typu przedsięwzięciach bardziej liczy się sam udział niż trofea, ale widać, że placówki wystawiły do rywalizacji najbardziej uzdolnionych muzycznie podopiecznych – dodaje Eligiusz Mich.

Powiat Ostrowiecki od początku wspiera organizację tej wyjątkowej imprezy, także finansowo, fundując m. in. puchary oraz statuetkę dla zwycięzców.

Wyśpiewali nagrody i wyróżnienia

Pierwsze miejsce zajął Dom Pomocy Społecznej w Bejscach z zespołem „Sami swoi”, miejsce drugie – Dom Pomocy Społecznej w Ostrowcu Św. (3 solistów: Bogdan Twardowski, Rafał Pawłowski i Dawid Nowacki), zaś trzecie miejsce na podium zdobyła Agnieszka Cichocka z Warsztatów Terapii Zajęciowej przy ul. Rzeczki w Ostrowcu.

Wyróżnienia otrzymali: Dom Pomocy Społecznej Łagiewniki – zespół „OSCAR” za utwór „Miłość w Zakopanem”, Henryk Baśkiewicz z DPS –u w Brodach za utwór „Za słońcem pragnę dziś pójść” oraz zespół „RELAX” reprezentujący DPS w Zochcinku za utwór „Cicha woda”.

Nagrodę specjalną ufundowaną przez Andrzeja Michalskiego, dyrektora PFRON w Kielcach otrzymała Zofia Dulęba z Domu Pomocy Społecznej im. Brata Alberta z Kielc za utwór „Odpowie Ci wiatr”.