III edycja konkursu „Wybieram Wybory”

      Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory” 2019 będzie poświęcony ogólnej wiedzy dotyczącej prawa wyborczego.

     Konkurs, organizowany przez Państwową Komisję Wyborczą i Krajowe Biuro Wyborcze, jest skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat prawa wyborczego –  propagowania idei udziału w wyborach oraz świadomego uczestnictwa w procesie wyborczym.

     Chętni uczniowie szkół mogą zgłaszać się do udziału w konkursie za pośrednictwem dyrektora swojej szkoły do 31 stycznia 2019 roku. 26 lutego br. o godzinie 12.00 odbędzie się szkolny etap Konkursu – test wyboru, składający się z 25 pytań.  Zakres tematyczny pytań obejmować będzie wszystkie działy Kodeksu wyborczego.

    Wyniki etapu szkolnego ogłoszone zostaną 14 marca br. na stronie internetowej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

    Uczestnicy zakwalifikowani do etapu wojewódzkiego zostaną poinformowani o tym, za pośrednictwem Dyrektora szkoły.

    Uczniowie, zakwalifikowani do etapu wojewódzkiego, będą pisali pracę na jeden z trzech tematów:

1) System proporcjonalny a system większościowy – wady i zalety.

2) Gwarancje zasady bezpośredniości wyborów w Kodeksie wyborczym.

3) Wybory do Parlamentu Europejskiego – organizacja i przebieg.

     Rozstrzygnięcie II etapu konkursu nastąpi do 11 kwietnia br.

     W trzecim, ogólnopolskim etapie Konkursu najlepsi uczniowie z całej Polski spotkają się 30 kwietnia 2019 r. o godz. 10.00 w Warszawie z Państwową Komisją Wyborczą i będą odpowiadać na trzy losowo wybrane pytania z zakresu Kodeksu wyborczego.

     Najlepsi uczestnicy otrzymają nagrody pieniężne – za pierwsze miejsce 1300 zł, za drugie – 800, a za trzecie – 600 zł. Opiekunowie laureatów także dostaną nagrody – 600 zł.

     Autorzy najlepszych prac dostaną również nagrody rzeczowe.

     Informacje na temat konkursu będą systematycznie publikowane  na stronie www.pkw.gov.pl oraz na portalu edukacyjnym www.wybieramwybory.pl . Informacje pojawiać się będą także na profilach Krajowego Biura Wyborczego i Państwowej Komisji Wyborczej w serwisach  społecznościowych.

W II edycji konkursu, która odbyła się 2017 roku wzięło udział ponad 7 800 uczniów z niemal 881 szkół z całego kraju. W finale zwyciężył Mateusz Krzyziński z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Siedlcach, drugie miejsce zajął Franciszek Michałowski z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. K. I. Gałczyńskiego w Olsztynie, a trzecie – Juliusz Błażewicz z Zespołu Szkół Nr 2 w Suwałkach.

W poprzednich edycjach konkursu, z terenu województwa świętokrzyskiego, wzięło udział ponad 400 uczniów. W finale województwo świętokrzyskie reprezentował Sebastian GAWEŁ uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Kielcach.

Szczegółowe informacje wraz z Regulaminem Konkursu dostępne są na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej pod adresem: http://www.pkw.gov.pl oraz Krajowego Biura Wyborczego: http://kielce.kbw.gov.pl.