Hosanna w Kunowie!

Bardzo ciekawie zapowiada się tegoroczny Kiermasz Tradycji Wielkanocnych, który odbędzie się w Niedzielę Palmową w Kunowie. Nie zabraknie barwnych stroików, konkursu na palmę wielkanocną, jednak największą atrakcją będzie niewątpliwie prezentowana po raz pierwszy inscenizacja „Wejścia Jezusa do Jerozolimy”. W strojach z epoki zaprezentuje ją młodzież ze szkół z powiatu ostrowieckiego.

Kiermasz Tradycji Wielkanocnych odbędzie się na kunowskim Rynku 20 marca w godzinach od 11 do 18. Kultywując tradycję, kiermasz organizowany  jest w Niedzielę Palmową, jednak co roku w innej z naszych sześciu gmin. Dla mieszkańców powiatu, którzy zaszczycą nas swoją obecnością, przygotowaliśmy niezwykłe widowisko – inscenizację „Wjazdu Pana Jezusa na osiołku do Jerozolimy”.

Pierwszą scenę Misterium Męki Pańskiej w historycznych strojach zaprezentuje młodzież ze szkół z powiatu ostrowieckiego. Uroczystość będzie relacjonowana na żywo na stronie internetowej Powiatu. Patronatem medialnym wydarzenie objęli: TVP 3 Kielce, Tresmedia, Wiadomości Świętokrzyskie oraz LTVK Krzemionki.

– Będziemy świadkami narodzin nowej tradycji. Po raz pierwszy w historii powiatu ostrowieckiego odtworzona zostanie scenka z misterium. Jestem przekonany, że wydarzenie przyciągnie tłumy – mówi Zbigniew Duda, starosta ostrowiecki. – Mieszkańcy będą mogli nie tylko podziwiać młodzież, która wcieli się w rolę m. in. żołnierzy, apostołów, faryzeuszy Jezusa i Marii Magdaleny, ale również aktywnie uczestniczyć w orszaku, który ulicami przejdzie do kunowskiej parafii.

Na kiermaszu nie zabraknie lokalnych wystawców, którzy zaprezentują tradycyjne potrawy, wyroby spożywcze i najpiękniejsze ozdoby, stroiki świąteczne. Odbędzie się też konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną, a czas umilać będą swymi występami zespoły ludowe: z Waśniowa, Bałtowa, zespoły Kunowianie, Borianki, Perły Ryszarda Góry, orkiestry dęte.

Nowością będzie również bezpośrednia transmisja wydarzenia na naszej stronie internetowej https://ostrowiecki.eu/event/transmisja-kiermaszu-tradycji-wielkanocnych/ na którą zapraszamy w niedzielę od godz.11.00

PLAKAT KIERMASZ starosta i burmisztrz3

 

 

Program

„Kiermaszu Tradycji Wielkanocnych 2016”

w Kunowie

10.45  Zbiórka uczestników na Rynku w Kunowie

11.00  Inscenizacja „wejścia Jezusa do Jerozolimy” i przemarsz do kościoła

11.30  Msza św. w kościele pw. Św. Władysława w Kunowie

12.30  Wymarsz z kościoła na Rynek w Kunowie i dalsza część inscenizacji

12.50 Strażacka Orkiestra Dęta z Kunowa

13.00  Życzenia Starosty, Prezydenta, Burmistrzów, Wójtów. Dzielenie jajeczkiem

13.20  Strażacka Orkiestra Dęta z Kunowa

13.40  Występ zespołu „Kunowianie”

14.10  Występ „Pereł” Ryszarda Góry

15.00  Licytacja koszy wielkanocnych

15.20  Występ Koła Gospodyń Wiejskich z Jędrzejowic

15.50  Rozstrzygnięcie konkursu na „Najpiękniejszą palmę wielkanocną powiatu ostrowieckiego”

16.00  Występ zespołu „Borianki”

16.30 Występy zespołów z gminy Waśniów

17.00  Występy zespołów z gminy Bałtów

17.30  Występy zespołów z gminy Kunów

18.00  Zakończenie Kiermaszu

Regulamin konkursu na palmę