FILMOWI MISTRZOWIE

Uczniowie LO NR I im. St. Staszica ponownie udowodnili, że z wiedzy o polskim filmie są jednymi z najlepszych w Polsce.

12 stycznia odbyła się kolejna edycja Wirtualnego Festiwalu Filmoteki Szkolnej – czyli wspólna okołofilmowa zabawa młodych internautów z całej Polski.  Do rywalizacji po raz szósty przystąpili uczniowie z klas filmowych LO „Staszica”. Wychowankowie pana Wojciecha Szymańskiego postanowili również w tym roku spróbować swoich sił i pokazać innym polskim szkołom, że wiedzę o filmie posiadają, i to jak się okazało – dużą. Pierwsza część konkursu polegała na rozwiązywaniu filmowych zadań i quizów. Reprezentanci naszej szkoły (grupa o swojskiej nazwie:  Konstantynopolitańczykowianeczki) nie mieli z nią najmniejszych problemów. Zadań było sześć, z każdego z nich było wyłanianych dwóch zwycięzców: grupa o prawidłowym i najszybszym rozwiązaniu oraz grupa wylosowana spośród wszystkich prawidłowych rozwiązań. Nasi uczniowie jako pierwsi udzielili poprawnej odpowiedzi w dwóch zadaniach, w których musieli wykazać się wiedzą na temat takich filmów jak: „Człowiek z marmuru”, „Rejs”, „Aria dla atlety” czy „Dług”. W dwóch kolejnych zadaniach zwyciężyli w wyniku plebiscytu publiczności. Co najistotniejsze właśnie plebiscyt publiczności przyniósł zwycięstwo z zadaniu dodatkowym, które polegało na nakręceniu czołówki do wybranego filmu. W tej „prestiżowej” konkurencji publiczność nagrodziła nagraną przez uczniów czołówkę do filmu Juliusza Machulskiego „Seksmisja”. Ciekawe i oryginalne sceny zrealizowała uczennica klasy III D Kinga Chrzanowska, zarazem autorka zdjęć oraz montażystka filmu. W role „kobiet z przyszłości” wcieliły się Agata Stępień i Kinga Nowak z klasy II D, partnerował im Oskar Szot oraz gościnnie w ostatniej scenie wystąpił  Kacper Stachurski (obaj z klasy III D), który pomagał w montażu. Nad realizacją całości filmu czuwał Michał Cieślik (II D). Za przebieg całego festiwalu odpowiadała  Patrycja Kowalska z klasy II D, której pomagali: Marcin Fulara, Oliwia Sałata, Klaudia Sasak, Ola Sienniak, Wiktoria Traczyńska.

Jest to już trzecie filmowe zwycięstwo w Wirualnym Festawalu Filmoteki Szkolnej, które odniesili uczniowie „Staszica”. Należy przypomnieć, iż w 2014 roku otrzymali główną nagrodę za film „Plac”, a w ubiegłym za film „Niebieskie, dlaczego jednak szare?” W uzasadnieniu werdyktu napisano wówczas: „Wybraliśmy film z Ostrowca Świętokrzyskiego ze względu na ciekawy i przejrzysty pomysł, jak również na interesujący kadr i montaż”.

Należy pamiętać, że grupa rywalizowała z zespołami z całej Polski – w tym roku do konkursu przystąpiło kilkadziesiąt zespołów szkolnych !!!

 

Zwycięski film uczniów „Staszica” można zobaczyć pod adresem:

https://www.youtube.com/watch?v=_ELi8uUIyfs

 

GRUPA FILMOWA

LO NR I „STASZIC”