Filmowe projekty w “Staszicu”

Projekcje filmowe, pokazy specjalne, spotkania z twórcami – to codzienność dla uczniów „klas filmowych” ostrowieckiego „Staszica”.

Uczniowie „Staszica” nie mogą narzekać na nudę, zwłaszcza jeżeli chodzi o edukację filmową. Ostatni miesiąc minionego roku obfitował w dwa wyjątkowe wydarzenia –
9 grudnia uczniowie klasy II D tzw. „filmowej” spotkali się z aktorem Karolem Bernackim, który promował swój najnowszy film „Totem”. 14 grudnia odbyła się zaś przygotowana pieczołowicie od miesiąca projekcja filmu „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy”.

Projekcja dla wszystkich prawdziwych fanów sagi Georga Lucasa, odbyła się dzięki staraniom Szkolnej Telewizji 3×8.TV, której twórcy na swoim facebookowym profilu zainicjowali całe wydarzenie. Szansą na zdobycie wejściówki było spełnienie kilku warunków, m.in. napisanie w komentarzu swojego ulubionego cytatu z całej serii „Gwiezdnych wojen”. Szczęśliwcami zostało w sumie 50 uczniów z różnych klas, którzy nie tylko przypomnieli sobie „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy”, ale obejrzeli także intrygujący dokument „Sekrety sagi”. Przy okazji szkolnej premiery filmu odbył się konkurs na najlepsze przebranie, który wygrała uczennica klasy III D Zuzanna Juszczel. Za kostium królowej  Padme Amidali otrzymała płytę DVD z filmem „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy”.

Początek nowego 2018 roku rozpoczęło kolejne filmowe wydarzenie – 8 stycznia na specjalny pokaz filmu „Tarzan – ułan z Zawichostu”, przybyli jego scenarzyści,
a zarazem współtwórcy: Katarzyna Ślusarz i Kamil Stańczyk. Film jest fabularyzowanym dokumentem i ukazuje życie Tomasza Wójcik pseudonim „Tarzan” partyzanta NFZ i AK. „Film powstał z potrzeby upamiętniania polskich bohaterów –  jak mówi autorka scenariusza Katarzyna Ślusarz – szczególnie bliskich naszej świętokrzyskiej ziemi. (…) Aby zrobić film trzeba mieć odwagę, ale także fantastycznych ludzi, którzy poprą każdy pomysł”. Film powstawał około półtora roku i był dość dużym przedsięwzięciem. Zdjęcia kręcono w okolicach Ćmielowa i Ożarowa a także w Końskich, Warszawie a nawet Stanach Zjednoczonych. W scenach zbiorowych wystąpili ludzie zrzeszeni w grupach rekonstrukcyjnych z całego kraju.

Pani Katarzyna Ślusarz i pan Kamil Staczńczyk zdradzili, że przygotowują dwa kolejne filmy – śmiałe projekty związane także z zapomnianymi bohaterami ziemi świętokrzyskiej. (Całą relację ze spotkania można zobaczyć w materiale przygotowanym przez 3×8. TV Staszic: https://www.facebook.com/tvstaszic/ )

PS.

W styczniu kolejne kulturalno-filmowe wydarzenia, w których nie zabraknie oczywiście uczniów LO „Staszica”: Wirtualny Festiwal Filmoteki Szkolnej – wspólna okołofilmowa zabawa młodych internautów z całej Polski oraz spotkanie z reżyserem Łukaszem Rondudą twórcą najnowszego filmu „Serce miłości”.

Wojciech Szymański

koordynator działań
edukacyjno-filmowych;
nauczyciel języka polskiego
w LO Nr I im. St. Staszica

Fot. Kinga Chrzanowska kl. III D