Filmowa wiosna w „Staszicu”

Pięć filmów uczniów Liceum Ogólnokształcącego nr I im. St. Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim zakwalifikowało się do I etapu finału IX Praskiego Festiwalu Filmów Młodzieżowych w Warszawie.

W styczniu odbyła się kolejna edycja Wirtualnego Festiwalu Filmoteki Szkolnej. Wzięło w niej  udział ponad 100 ambitnych grup filmowych z całej Polski. „Staszic” reprezentowali uczniowie klasy II E w składzie: Kaja Górnisiewicz, Zuzanna Janiszewska, Martyna Grabowska, Piotr Goworek, Iga Klauzińska, Maja Klauzińska, Aleksandra Pastuszka oraz ekipa realizacyjna z klasy II A: Paweł Lichota i Aleksandra Kargul.
Co prawda nie udało się powtórzyć olbrzymiego sukcesu sprzed roku – film PLAC zajął wówczas pierwsze miejsce, ale dzielnie rozwiązywaliśmy filmowe zadania i quizy. Zadanie dodatkowe polegało na zrealizowaniu krótkiego filmu w dowolnej konwencji prezentującego szkołę. Na wykonanie zadania uczestnicy mieli dwie godziny. Realizacji podęli się Paweł Lichota i Aleksandra Kargul, którzy nagrali film (TYM)CZASEM W STASZICU.

Tymczasem (parafrazując tytuł ostatniego filmu Pawła) przed nimi kolejne filmowe emocje – 23 marca nastąpi rozstrzygnięcie IX Praskiego Festiwalu Filmów Młodzieżowych. Celem festiwalu jest ofiarowanie szansy na rozwój  młodym pasjonatom kina, w interesującej dla ich dziedzinie sztuki. Do pierwszego etapu finału zakwalifikowały się wszystkie przesłane przez uczniów “Staszica” filmy. W tej grupie znalazły się trzy filmy Pawła LichotyWzloty i upadki, Pasja, Początek historii oraz dwa obrazy zrealizowane przez Damiana Mirgę – Konrad Wallenrod, Przetarty szlak (warto wspomnieć, że filmy Damiana były już pokazywane szerszej publiczności podczas spotkań ostrowieckiego AKF-u).
O wysokiej randze IX Praskiego Festiwalu Filmów Młodzieżowych świadczy chociażby skład jury, w którym znalazły się takie osobowości kina jak Kinga Dębska – reżyser i scenarzysta wielokrotnie nagradzanego filmu Moje córki krowy czy Jacek Lusiński reżyser filmu Carte Blanche.

Przypominamy także nagrodzony w ubiegłym film PLAC
Oto co jury napisało w uzasadnieniu werdyktu, przyznając filmowi pierwszą nagrodę: Wybraliśmy film z Ostrowca Świętokrzyskiego ze względu na ciekawy i przejrzysty pomysł, jak również na interesujący kadr i montaż“.

Film możecie zobaczyć wchodząc na stronę FILMOTEKA SZKOLNA. AKCJA (zakładka: “Wirtualny festiwal filmoteki szkolnej”) lub pod adresem: http://www.ceo.org.pl/pl/filmotekaszkolna/news/wirtualny-festiwal-filmoteki-szkolnej-3

Wojciech Szymański
Szkolny Klub Filmowy