Ekonomik – szkołą na miarę Europy

Zespół Szkól Nr 1 im. Mikołaja Kopernika zakończył z końcem września realizację  kolejnego, 11. już, projektu zagranicznego stażu zawodowego dla uczniów. W ramach tego projektu praktykę w Portugalii i we Włoszech odbyło 36 uczniów – przyszłych ekonomistów, hotelarzy i techników żywienia.

Wszyscy mieli szansę pracować w instytucjach, hotelach i restauracjach państw europejskich, które należą do czołówki światowej turystyki i tym samym poszerzyć swoją wiedzę, zdobyć nowe doświadczenia zawodowe, poznać „od podszewki” pracę w środowisku wielokulturowym i wielojęzycznym. Praktyki stworzyły im też możliwość poznania kultury i zabytków tych atrakcyjnie turystycznie miejsc m. in. Wenecji, San Marino, Lisbony, Fatimy, Sintry. Projekt ten – podobnie jak  poprzednie realizowane w Austrii, Irlandii, Hiszpanii, Niemczech – wpisuje się w proces europeizacji szkoły, która musi obecnie sprostać wielu nowym wyzwaniom i większym wymaganiom regionalnego, krajowego i europejskiego rynku pracy. Z pewnością projekty te nie mogłyby powstać, gdyby nie zaangażowanie grupy nauczycieli Ekonomika: dyrektor Agnieszki Kutery, wieloletniej koordynatorki staży, wicedyrektor Małgorzaty Węglewicz oraz: Ilony Marzec, Doroty Jaros, Doroty Mazan, Marty Jareckiej, Anety Krawczyk, Iwony Pietrzyk, a także „prekursorki” zagranicznych projektów – Ewy Skręt.

Oczywiście europejski rynek nie pozwala stanąć w miejscu, stąd też kolejne projekty: w lutym dla nauczycieli, którzy w angielskim Portsmouth będą doskonalić swoje umiejętności językowe oraz w czerwcu dla uczniów, którzy we włoskim kurorcie Rimini będą praktykować w firmach spedycyjnych, restauracjach i hotelach. Projekty europejskich staży realizowane w ramach programu Erasmus+ mogą być realizowane dzięki owocnej współpracy z wieloma instytucjami. Należą do nich: Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim z panem starostą Zbigniewem Dudą, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji wraz z Krajowym Centrum Europass oraz nasi partnerzy – grupa ETN, a szczególnie wloskie Sistema Turismo oraz Consue Portugal.     

Wieloletnie doświadczenie ZS Nr 1 im. M. Kopernika w realizacji europejskich projektów przekłada się na jego pozytywny wizerunek w środowisku lokalnym – szczególnie wśród potencjalnych kandydatów do szkoły, a także wpisuje się w promocję turystyki rozwijaną przez władze Powiatu Ostrowieckiego.