Dzień Świadomości Autyzmu w Zespole Szkół Specjalnych

Co roku 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (World Autism Awareness Day, WAAD). Został ustanowiony w 2007 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy Kataru.

W wtorek na znak solidarności z osobami z autyzmem tysiące budowli na świecie będzie podświetlanych na niebiesko. Akcja ta nazywa się „Light in up blue” i ma na celu ukazanie wsparcia i jedności z osobami cierpiącymi na Autyzm oraz ich rodzinami. W naszym kraju odbywają się różne akcje i kampanie, m.in. Fundacja JiM organizuje kampanię społeczną „Polska na niebiesko”, jej celem jest uświadamianie Polaków, że osoby z autyzmem żyją z nim  do końca.

W tym roku również uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Św. przy ul. Iłżeckiej 33 przyłączyli się do akcji zakładając niebieskie elementy ubioru i robiąc sobie pamiątkowe zdjęcie, na znak solidarności z osobami z tym zaburzeniem.

Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe. Ponieważ zaburzenia autystyczne mogą mieć różne symptomy używa się określenia „spektrum zaburzeń autystycznych” (z ang. Autism Spectrum Disorder – ASD). Cztery razy częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Cechą charakterystyczną tego zaburzenia jest to, że do pewnego momentu nie daje żadnych istotnych objawów – wszystko wskazuje na to, że dziecko rozwija się prawidłowo. Zmiana następuje najczęściej między 18. a 48. miesiącem życia.