Dzień Patrona w Chreptowiczu

W Liceum Ogólnokształcącym nr II w Ostrowcu Świętokrzyskim, w rocznicę śmierci Joachima Chreptowicza, odbyły się uroczystości związane z obchodami Dnia Patrona. Były okolicznościowe przemówienia, które wygłosił m. in. wicestarosta Eligiusz Mich, konkurs historyczny oraz barwny program artystyczny. Otworzono także stałą wystawę artysty-plastyka Tadeusza Kurka pt. „Żołnierze AK regionu świętokrzyskiego”.

Od 1980 roku, 4 marca, w każdą kolejną rocznicę śmierci Joachima Chreptowicza w LO nr II uroczyście obchodzony jest Dzień Patrona. Tegoroczne obchody szkolnego święta miały bardzo bogatą oprawę patriotyczną związaną z ważnymi państwowymi świętami, a mianowicie 1050. rocznicą Chrztu Polski oraz Dniem Żołnierzy Wyklętych. Zainaugurowano je otwarciem wystawy „Żołnierze AK regionu świętokrzyskiego” autorstwa Tadeusza Kurka. Przekazane przez artystę-plastyka 29 rysunków, wśród których jest portret pułkownika „Ponurego” – absolwenta LO nr II, będzie już stale zdobić ściany szkoły.
Stałym elementem obchodów jest konkurs historyczny dla gimnazjalistów, uwzględniający zagadnienia dotyczące życia i twórczości Joachima Chreptowicza. Tegoroczny temat – „Polska pierwszych Piastów” – związany był z przypadającą na bieżący rok 1050. rocznicą Chrztu Polski.
Do konkursu przystąpiło 34 gimnazjalistów ze szkół ostrowieckich i okolicznych miejscowości. Pierwsze miejsce zajęła Kinga Świercz z PG Kunów, drugie Patryk Zembala z PG Szewna, natomiast III miejsce – Aleksander Andzela z PG nr 4 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wyróżnienie otrzymały: Kamila Kowalczyk z PG nr 1oraz Michał Krzciuk z PG nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Konkurs składał się z 2 etapów. Z pisemnego etapu wyłoniono 5 najlepszych uczestników, którzy przeszli do etapu ustnego. Wszyscy wymienieni zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez gospodarza konkursu – LO nr II im. J. Chreptowicza, Towarzystwo Absolwentów, Wychowanków i Przyjaciół LO im. J. Chreptowicza oraz Instytut Historii Uniwersytetu J. Kochanowskiego w Kielcach.
Rocznicowy temat konkursu został w bardzo ciekawy sposób przedstawiony w wykładzie „Chrzest Polski czy Chrzest Mieszka? Fakty i mity” ,wygłoszonym przez dr Sylwię Konarską-Ziemnicką z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W atrakcyjny sposób sylwetkę patrona szkoły przybliżyła młodzież z klasy 2d. Zaprezentowana inscenizacja odnosiła się zarówno do życia zawodowego, jak i prywatnego Joachima Chreptowicza. Ukazała go jako wielkiego działacza na polu oświaty i innych reform państwa, ale i jako męża, ojca, przyjaciela czy po prostu człowieka.

DSC_0163 DSC_0166

DSC_0178DSC_0152