Dzień otwarty w Staszicu

Dzień Otwarty cieszył się zainteresowaniem około siedmiuset uczniów młodszych roczników, którzy odwiedzili mury „Staszica”. Gospodarze powitali kolegów ze Szkół Podstawowych oraz Gimnazjów  krótkim programem artystycznym. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowały uczennice: Agata Sobólska z kl.2B, Angelika Orłowska i Klara Pytlakowska z kl.1 D. Dla licznie przybyłych gości zatańczył Szkolny Zespół Tańca „RED GO” prowadzony przez panią Monikę Żardecką, która także przygotowała program artystyczny. Zebrani na hali sportowej mogli poczuć niepowtarzalną twórczą atmosferę panującą w LO Nr I, czego dowód dali nagradzając artystów gromkimi brawami. Przyszłych absolwentów Gimnazjum i Szkół Podstawowych serdecznie powitał Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Nr I mgr Dariusz Kaszuba, który krótko przedstawił ofertę edukacyjną szkoły. Nauczycielki języka polskiego pani Katarzyna Szczerbińska i pani Dorota Mączka wręczyły nagrody i dyplomy laureatom, organizowanego od 2008 roku,  konkursu polonistycznego pt. „Język odbiciem Twojej kultury”.

Następnie wszyscy przybyli uczniowie udali się do pracowni przedmiotowych, w których odbyły się zajęcia pokazowe. Goście mogli podziwiać profesjonalnie urządzoną pracownię biologiczną, w której znajdują się urządzenia multimedialne, mikroskopy, preparaty formalinowe , hodowle ryb i roślin akwariowych. Uczniowie klas 1c i 2c o profilu biologiczno-chemicznym i klasy 2b o profilu lingwistycznym rozszerzający biologię przygotowali ciekawe obserwacje i eksperymenty dotyczące cytologii i fizjologii roślin oparte o zjawiska osmozy. Kandydaci do  LO Nr I  mogli także sprawdzić    swój poziom wiedzy i umiejętności z biologii biorąc udział w konkursie, w którym nagrodami były talony na oceny celujące i bardzo dobre.  Kolejną wyjątkową prezentację przygotowali uczniowie klasy 2c o profilu biologiczno- chemicznym wraz z nauczycielem chemii Urszulą Cędzikowską. Oprócz  spektakularnych  doświadczeń chemicznych wśród dymów, węży z popiołu, erupcji wulkanu, produkcji pasty do zębów,  sztucznej krwi i wywoływania duchów z butelki  ,odwiedzający mieli możliwość zdobycia “talonów na piątkę” za odpowiedzi na pytania zadawane podczas wykonywania eksperymentów.  Aby pokazać, że chemia to  nie tylko laboratorium uczniowie przedstawili  przyszłym kolegom zastosowanie chemii w życiu codziennym  podczas  pokazów  kuchni molekularnej. Odwiedzający mieli możliwość spróbowania owocowego kawioru. Na prezentacjach z języków obcych na młodzież, odwiedzającą naszą szkołę czekało mnóstwo atrakcji. Absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów zostali powitani przez uczniów liceum we wszystkich językach, jakie szkoła ma do zaoferowania, a jest ich aż 6!Następnie młodzież podzielona na grupy przystąpiła do 2 konkurencji. Pierwszą z nich był quiz, sprawdzający wiedzę na temat Anglii, Francji, Niemiec, Włoch Rosji i Hiszpanii. Pytania sformułowane były w sposób ciekawy i nie zawsze poważny. Drugą natomiast był quiz kulinarny. Przedstawiciele grup z zasłoniętymi oczami mogli popróbować potraw z różnych krajów europejskich, a ich zadaniem było odgadnięcie nazwy potraw oraz kraju z jakiego ona pochodzi.  Rywalizacja była bardzo duża, ponieważ do wygrania były kupony na ocenę ” bardzo dobry” w nowym roku szkolnym. Jeżeli masz duszę humanisty, chcesz realizować swoje artystyczne pasje, interesujesz się filmem i teatrem, powinieneś wybrać jedną z klas humanistycznych z edukacją filmowo-teatralną i medialną – takimi słowami podczas „dnia otwartego” przywitali przybyłych gimnazjalistów i uczniów szkół podstawowych uczniowie klasy „filmowej” liceum Staszica. Specjalnie dla swoich młodszych kolegów przygotowali program artystyczny, w którym chcieli podkreślić, że jest to klasa dla ludzi kreatywnych i pełnych pasji, klasa z tradycjami. Podczas programu zaprezentowano etiudy filmowe absolwentów „Staszica” nagrodzone na konkursach i festiwalach filmowych. Na żywo wystąpiła Aleksandra Sienniak tegoroczna maturzystka, która niejednokrotnie uświetniała liczne akademie i konkursy wspaniałymi aranżacjami na skrzypce znanych utworów muzyki filmowej (tym razem wykonała utwór z filmu „Moulin Rouge”. Uczniowie klasy pierwszej „D” przygotowali natomiast konkurs filmowy, a „gwoździem” programu był występ szkolnego zespołu „Independence” w składzie: Klara Pytlakowska – wokal; Kacper Czerwonka– gitara; Angelika Orłowska- perkusja, wokal. ,,Historia nauczycielką życia” ta starożytna maksyma jest aktualna i w dzisiejszych czasach. Historia , wiedza o społeczeństwie to przedmioty, które pozwalają zrozumieć przeszłość , teraźniejszość i prognozować przyszłość. Aby zachęcić młodszych kolegów do nauki tych przedmiotów , w trakcie Dnia Otwartego, uczniowie kl. I b pod  opieką  P. J. Brody przygotowali konkurs historyczny. Uczniowie kl. VIII podstawowej  i III gimnazjum wykazali się znakomitą wiedzą .W każdej z grup były historyczne ,,perełki”, które są marzeniem nauczyciela. Tak duża wiedza była nagradzana szóstkami i piątkami , które na starcie, we wrześniu, będą wpisane do dziennika. Wychowanie w duchu poszanowania własnej Ojczyzny ,ale również akceptacji innych, respektowania prawa i docenienia jego roli jest także przedmiotem zajęć z Historii państwa i prawa Polski ,która jest wykładana w naszej szkole. W sali nr 20 odbyły się prezentacje (12 wystąpięń) promujących klasy matematyczne w ramach oferty dla uczniów klas ósmych i trzecich gimnazjum. “Wyzwania” prowadzenia spotkań podjęli się uczniowie klasy lingwistyczno-prawniczej : Wiktor Walerowicz, Wiktoria Kasprzyk i Wiktoria Buglewska. W ramach prezentacji potencjalni, przyszli uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć film, promujący klasę matematyczną, którego autorem jest tegoroczny absolwent , Piotr Ćwikła , uczeń klasy o tym właśnie profilu. Pokazana została  także prezentacja multimedialna o złotej liczbie i ciągu Fibonacciego . Przybyli goście mogli wziąć również udział w quizie matematycznym, w którym nagrodami były talony “na 6” i “na 5”. W kilku prezentacjach wystąpili również absolwenci klasy trzeciej A, którzy wspominali swój pobyt i naukę w murach LO Nr I. Prezentacja profili klas z możliwością rozszerzania geografii koncentrowała się na tematach związanych z perspektywami absolwentów naszego liceum na rynku pracy. Ukończenie tych klas daje możliwość realizacji planów związanych z możliwościami podjęcia takich studiów jak geoinformacja, geoinformatyka, geoinżynieria, górnictwo otworowe, inżynieria górnicza, inżynieria i monitoring środowiska, rewitalizacja terenów zdegradowanych oraz ekologiczne źródła energii. Ukończenia takich kierunków w połączeniu z nauka języków oferowanych w naszym liceum gwarantuje sukces na rynku pracy nie tylko krajowym ale i zagranicznym. Przyszli uczniowie, którzy zasilą szeregi licealistów „Staszka”, mogli naocznie przekonać się, że każdy z nich znajdzie w LO Nr I własną drogę edukacyjną, a także będą mieli możliwość rozwijania własnych pasji, zdolności i zainteresowań.