Dzień Nauczyciela w ostrowieckich szkołach

Dzień Edukacji Narodowej w Broniewskim

Było pięknie i uroczyście. Kwiaty, życzenia, podziękowania za trud i poświęcenie, za wyrozumiałość, wymagania i cierpliwość. Odświętną atmosferę dopełniał spektakl muzyczno- słowny dedykowany Dyrekcji Szkoły, Gronu Pedagogicznemu, pracownikom administracji i obsługi szkoły. Miał on formę koncertu życzeń, a przygotowany został przez klasę 1a humanistyczną oraz zespół taneczny z klasy 2b pod opieką Pani Ewy Wyjadłowskiej.

Uroczystość rozpoczął Dyrektor szkoły, Robert Warda, witając przybyłych gości- Sekretarza Starostwa Powiatowego Pana Grzegorza Połecia, dyrektorów biur poselskich Panów Jarosława Rusieckiego i Andrzeja Kryja, emerytowanych dyrektorów i nauczycieli „Broniewskiego”, Grono Pedagogiczne i pracowników administracji i obsługi.

Specjalny utwór ”O tym, co dyrektor ma na głowie ” zdobył aplauz publiczności. Polonistom zadedykowano wiersz o tym, jak trudna bywa ich praca w czasach Internetu i obniżenia jakości kultury. Przecież dla niektórych książka to wciąż bliżej nieokreślone zjawisko fizyczne. Dla lingwistów w rytm „Shape of you” zatańczył zespół z klasy 2b. I jakże pięknie prezentowały się nasze dziewczyny. Matematykom uświadomiono, że ich przedmiot bliski jest czarnej magii, którą nasze praprababki tłumaczyły świat. Ale dla nich też była piosenka. Fizykom, informatykom, geografom piosenką podziękowano za to, że nie pytają, w jakim miejscu spotkają się te nieszczęsne pociągi, które o tej samej porze wyjeżdżają z dwóch różnych stacji – jakby to było ważne dla istnienia świata. Albo czy ludzie na drugiej półkuli chodzą do góry nogami. Mogą chodzić. Historykom, filozofom, nauczycielom wiedzy o społeczeństwie za tłumaczenie współczesnego świata mocno wynikającego z jego historii podziękowano „Dumką na dwa serca”. Naszym kochanym i jakże cierpliwym paniom z biblioteki dedykowano piosenkę Edyty Geppert „Czy pamiętasz jak to było”, bo chyba tylko do dawnych czasów można się odwoływać, kiedy ktoś prosił o „Cierpienia młodego Wertera” a nie tak jak dziś „Boleści kogoś tam”. Wreszcie były też podziękowania emerytowanych nauczycieli oraz  administracji i obsługi. Całość zakończyła piosenka A. Jantar „Radość najpiękniejszych lat” – piosenka uświadamiająca młodym, że lata spędzane w szkole są jednak najpiękniejsze, a wszystkim  innym, że warto je wspominać i za nie dziękować.

Na koniec piękne życzenia dla wszystkich złożył pan Grzegorz Połeć, emerytowany dyrektor szkoły- Romuald Mrugała i inni   zaproszeni goście, a młodzież obdzieliła wszystkich czerwonymi różami. I jak zawsze było i wesoło, i wzruszająco, i bardzo uroczyście.

W stylu „retro” czyli Dzień Nauczyciela w „Staszicu”

Uczniowie Staszica postanowili sprawić swoim nauczycielom niespodziankę. „Nie chcieliśmy, aby była to konwencjonalna akademia z wierszykami i piosenkami – mówią uczniowie klas medialnych II D i III D. Postanowiliśmy zabrać naszych nauczycieli do przeszłości, w szalone lata 60. 70. i 80.”

Wszystko zostało przygotowanie w najmniejszych szczegółach. Nadaliśmy naszej akademii formę audycji telewizyjnej – ale takiej, która nawiązywałaby do dawnej telewizji – kiedy królowały tylko dwa kanały, a spikerki wyglądały tak jak wyglądały – „czyli jak my” – śmieją się prowadzące program uczennice klasy III D: Dominika Tomaszewska, Wiktoria Traczyńska, Katarzyna Pardak. Podobnie jak w każdej szanującej się telewizji w naszym programie były filmy, piosenki na życzenie, kabaret i to, co przyciąga największą rzesze telewidzów – teleturniej. Oczywiście teleturniej, w którym wzięli udział nauczyciele. Nosił od tytuł: Ostateczne staracie: humaniści kontra ścisłowcy i…. jak sam nazwa wskazuje naprzeciw siebie stanęli ci, którzy reprezentują  poszczególne przedmioty. Nauczycieli odpowiadali na przeróżne pytania, mieli rozpoznać i dokończyć piosenkę, odgadnąć, np. ile procent Polaków częstuje zagranicznych gości kiełbasą itp. Największe emocje wywołała konkurencja, w której zadaniem uczestników było ułożenie z pojedynczych liter wyrazu (każdy z uczestników miał zawiązane oczy).

Akademia była także znakomita okazją do promocji nowego szkolnego przedsięwzięcia czyli promocji Telewizji Staszic 3×8 Tv! Uczniowie oraz nauczyciel mogli zobaczyć zwiastun nowego programu informacyjnego oraz obejrzeć uliczną sondę, w której mieszkańcy Ostrowca wspominali swoich nauczycieli. Całość imprezy uświetniła Viktoria Pongowska, która przypominała stare polskie przeboje Anny Jantar i Zdzisławy Sosnickiej oraz Aleksandra Sienniak wykonująca na skrzypcach Tango Roxanne z filmu Moulin Rouge. Zabawa była naprawdę przednia, także dzięki … i tu należy wymienić dwójkę prowadzącą konkursy dla nauczycieli: Marcina Fularę i Aleksandrę Mazurek.

Fot. Klaudia Sasak

Wojciech Szymański

Dzień Nauczyciela w „Samochodówce”

„Nauczyciel to ten, który wprowadza nas do wielkiej szkoły odkrywania świata” – pod takim hasłem 13 października 2017 roku w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ostrowcu Św. odbył się uroczysty apel przygotowany przez uczniów „Samochodówki”. Program artystyczny był formą podziękowania za starania jakie grono pedagogiczne wkłada w ich nauczanie i wychowanie.

W jesienny nastrój, oprócz pięknej dekoracji, wprowadził zgromadzonych wiersz J. Tuwima „Zapomnienie” w wersji śpiewanej w wykonaniu uczennic kształcących się w zawodzie fryzjer. Następnie uczniowie klas technikum, zasadniczej szkoły zawodowej i szkoły branżowej I stopnia przenieśli pracowników szkoły na grecki Olimp, gdzie bogowie wpadli na pomysł nauczania, edukowania, pokazywania młodym ludziom, że bez nauki daleko w świat nie zajdą. Wszystkie uczniowskie smuteczki – klasówki, kartkówki, sprawdziany, odpowiedzi ustne i pisemne to oczywiście efekt uboczny – wina zbyt ciekawskiej Pandory.  Widzowie mieli także okazję “uczestniczyć w lekcjach” – młodzież w humorystyczny sposób przedstawiła wybrane zajęcia edukacyjne, recytowała wiele dowcipnych i podniosłych wierszy o nauczycielach. Część artystyczną zakończyła parafraza piosenki „Do widzenia profesorze”. 

Program bardzo się podobał, o czym świadczyły gromkie brawa w trakcie i długi aplauz widowni po zakończeniu spektaklu. Pod wrażeniem umiejętności aktorskich uczniów i pomysłu wykonania przedstawienia był również dyrektor szkoły mgr. Marcin Sitarz, który w imieniu wszystkich pracowników szkoły gorąco podziękował młodzieży za tak doskonały- pełen humoru, refleksji i muzycznych uniesień- program artystyczny.    

Dzień Edukacji Narodowej to czas, kiedy obok wyrazów wdzięczności za trud i poświęcenie, nagradza się najbardziej zasłużonych pracowników. Za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze i aktywną pracę na rzecz szkoły dyrektor mgr Marcin Sitarz wręczył wyróżniającym się nauczycielom CKZiU Nagrody Dyrektora. Nagrody otrzymali : Grzegorz Dec, Robert Dydo, Zbigniew Jaśkiewicz, Dariusz Kurzyński, Beata Lidwa, Małgorzata Maj, Małgorzata Majewska, Anna Mirkiewicz-Antoń, Anna Orłowska, Roman Pieczyński, Katarzyna Przednowek, Joanna Serafin, Waldemar Szymoniak, Anna Tomaszewska, Monika Włodarska, Marek Wojsa.

Dzień  wcześniej w Hotelu Accademia odznaczeni zostali: Brązowym Krzyżem Zasługi –  Dorota Żak, Medalem Złotym za Długoletnią Służbę – Joanna Gozdur i Krzysztof Mochola, Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę – Anna Rabczewska, Justyna Skrzypczak i Iwona Szot-Zbrojna.

Wszystkim pedagogom dyrektor podziękował za pracę, życzył realizacji planów zawodowych i samych sukcesów w przyszłości.