Działania starostwa przyniosły rezultaty

Wiata przystankowa oraz pełnowymiarowy chodnik stanęły przy wybudowanej przed rokiem zatoczce autobusowej zlokalizowanej na alei Jana Pawła II na wysokości os. Stawki. Mimo braku zgody Spółdzielni Mieszkaniowej „Krzemionki” na wejście w jej teren, Starostwo Powiatowe – stosując specustawę drogową – doprowadziło do powstania tej jakże ważnej dla mieszkańców inwestycji.

Zgoda buduje, niezgoda rujnuje
W 2015 roku, w ramach przebudowy alei Jana Pawła II i skrzyżowania z ulicą Chrzanowskiego, poszerzono drogę, powstał nowy pas ruchu, wjazd na parking przy obiektach handlowych na os. Stawki oraz wybudowano zatoczkę autobusową. Jednak nie mogli z niej skorzystać mieszkańcy – użytkownicy miejskiej komunikacji, albowiem część terenu, na którym budowano chodnik oraz miała stanąć wiata autobusowa, należała do Spółdzielni Mieszkaniowej „Krzemionki” w Ostrowcu Świętokrzyskim. Mimo wcześniejszych, pozytywnych negocjacji, ostatecznie ta nie wyraziła zgody na wejście w jej teren. W wyniku czego, na kilkudziesięciometrowym odcinku, nie mógł być wykonany chodnik w pełnych wymiarach (miał niespełna pół metra). Niezadowoleni z takiego obrotu sprawy mieszkańcy pobliskich bloków i lokali użytkowych, zebrali podpisy osób, które domagały się dokończenia inwestycji przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Krzemionki”. Niestety, ta pozostała obojętna na wnioski mieszkańców.

 1142-chodnika-aleja-jana-pawla-ii

Wywłaszczyli spółdzielnię

Co prawda minęło kilkanaście miesięcy, ale działania starosty i pracowników Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim przyniosły rezultaty.
– W momencie, kiedy instytucja, która posiada prawo dysponowania nieruchomością przyległą do pasa drogi, zatoki nie zgadza się na wykonanie inwestycji możemy skorzystać z tzw. specustawy drogowej, umożliwiającej wywłaszczenie. I tak też zrobiliśmy – omówi Jerzy Wrona, naczelnik Wydziału Dróg w ostrowieckim starostwie.

 dsc_3926

Z myślą o mieszkańcach
Od połowy grudnia 2016 roku mieszkańcy mogą już chodzić po pełnowymiarowym chodniku i schronić się w oczekiwaniu na autobus w nowej wiacie przystankowej.
– Długo czekaliśmy na dokończenie tej inwestycji. Często korzystam z komunikacji miejskiej i jestem zadowolona, że starostwo doprowadziło do zakończenia budowy – mówi Beata, mieszkanka osiedla Ogrody.

 1162-wiata-jana-pawla